Portal o budowie i remoncie

Informacje dla domu i ogrodu - Beton-wiercenie.pl

Wciskanie grodzic stalowych – najważniejsze zalety

gru 7, 2020
plac budowy

Metoda wciskania grodzic stalowych podczas tworzenia przesłon przeciwfiltracyjnych i zabezpieczeń wykopów należy wciąż do mało popularnych metod, pomimo swoich licznych zalet. Związane to jest przede wszystkim z niedostateczną znajomością jej w naszym kraju. Dlatego też prezentujemy, na czym polega metoda wciskania grodzic stalowych i jakie są jej plusy.

Charakterystyka metody wciskania grodzic stalowych

Pogrążenie grodzic stalowych metodą wciskania odbywa się z wykorzystaniem specjalistycznych maszyn, którymi są prasy hydrauliczne w dwóch wariantach- kroczącym oraz zawieszonym na maszcie palownicy. Jej działanie opiera się na wciskaniu statycznym grodzic w grunt. 

W przypadku robót budowlanych przeprowadzanych na mocno zurbanizowanym terenie najczęściej do pogrążania grodzic stalowych wykorzystuje się prasy hydrauliczne kroczące, gdyż nie wymagają one zbyt wiele miejsca i konieczności wytyczenia drogi dojazdu dla palownic czy żurawia. Maszyna ta umieszczana jest na grodzicach kotwiących, które są dla niej platformą stabilizującą i zajmuje wyłącznie tyle przestrzeni, ile wynosi jej gabaryt. Tak ustawiona chwyta bocznymi szczękami kolejne grodzice i wciska je w teren. 

Zalety pogrążania grodzic stalowych poprzez wciskanie

Metoda pogrążania grodzic stalowych poprzez wciskanie jako jedna z trzech podstawowych metod instalacji grodzic zaraz obok wbijania i wwibrowywania cechuje się wieloma zaletami. Postanowiliśmy więc zapytać o nie eksperta z Przedsiębiorstwa Robót Inżynieryjnych Żyrardów sp. z o.o. sp.k. wykonującego między innymi ścianki szczelne z grodzic stalowych. 

Pierwszą i podstawową zaletą metody wciskania grodzic stalowych jest to, że nie wywołuje ona wibracji w podłożu, które dla wielu przeciwników zabezpieczania robót ziemnych z wykorzystaniem tych materiałów są podstawowym argumentem, przemawiającym za rezygnacją z ich zastosowania. Dzięki brakowi wibracji grodzice stalowe mogą być wykorzystywane nawet na mocno zurbanizowanym terenie, bez obaw o uszkodzenie konstrukcji innych budynków. Dodatkowo metoda wciskania grodzic stalowych cechuje się także bardzo niskim poziomem hałasu, wynoszącym zaledwie 69 dB. oraz nie wymaga stosowania innych maszyn poza prasą hydrauliczną, która z powodzeniem może zostać ustawiona nawet w wąskich uliczkach. 

Gdzie wykorzystywana może być metoda wciskania grodzic stalowych? 

Metoda wciskania grodzic stalowych ze względu na swoje zalety może być w takim razie stosowana w przypadku:

  • niekorzystnych warunków gruntowych, 
  • zabezpieczania skarp wykopów, 
  • konieczności zastosowania urządzeń o małych gabarytach, 
  • konieczności wciskania grodzic w wodę, bez możliwości zastosowania jednostek pływających. 

Podsumowując, technologia wciskania grodzic jest doskonałą alternatywą dla technologii ścian szczelinowych. Dodatkowo może być wykorzystywana również w bezpośrednim sąsiedztwie innych zabudowań, bez ryzyka ich uszkodzenia, dlatego warto ją rozważyć w przypadku przeprowadzania prac ziemnych.