Portal o budowie i remoncie

Informacje dla domu i ogrodu - Beton-wiercenie.pl

Samoprzylepne panele z kamienia – łatwość montażu dla początkujących

paź 23, 2020
Samoprzylepne panele z kamienia

Wiele osób decyduje się na samodzielne wyremontowanie mieszkanie bądź też wykonuje prace wykończeniowe w swoim nowo wybudowanym domu. Niekiedy rozwiązanie takie podyktowane jest względami ekonomicznymi – wiadomo, że ceny usług fachowców nie należą do niskich. Z drugiej strony jednak wiele osób pragnie zrobić to samodzielnie dla własnej satysfakcji. Często jednak brakuje nam doświadczenia, a praca z wieloma materiałami sprawić może nie lada kłopot. Rozwiązaniem mogą być materiały proste w montażu. Nie znaczy to jednak, że musimy zrezygnować z funkcjonalności czy estetyki odpowiadających nam produktów. Jeśli naszym marzeniem jest posiadanie ściany w salonie wyłożonej szarym łupkiem, jednak układanie kamienia naturalnego przerasta nasze umiejętności, idealnym rozwiązaniem mogą być samoprzylepne panele z kamienia naturalnego.

Jakie właściwości posiadają panele samoprzylepne?

Panele samoprzylepne powstają poprzez naklejenie cienkich warstw kamienia na podkłady, będące dwustronną warstwą kleju. Uzyskany efekt przypomina forniry kamienne. Panele są trwałe, ponieważ technologia ich wytwarzania zapewnia dokładne przyleganie cienkich pasków kamienia do warstwy kleju. Nie ma ryzyka, że coś odpadnie. Klej jest na tyle mocny, że stabilnie mocuje panel do ściany.

Chociaż montowanie paneli jest dużo prostsze niż w przypadku układania tradycyjnego kamienia, to jednak właściwości użytkowe materiału oraz jego estetyka pozostają niezmienione. Panele zwykle wykonuje się z łupków. Gotowy materiał wykończeniowy posiada więc typową dla tego kamienia twardość i odporność na uszkodzenia mechaniczne. Jest też odporny na warunki pogodowe, działanie wilgoci czy promieniowanie ultrafioletowe, przez co panele samoprzylepne są materiałem wykończeniowym do stosowania we wnętrzach oraz jako element dekoracyjny na elewacjach.

Jak wygląda montaż samoprzylepnych paneli z kamienia?

Montowanie paneli jest bardzo proste ze względu na ich dużą elastyczność, uzyskiwaną dzięki warstwie kleju. Dzięki tej właściwości panele są sprężyste i ich dopasowanie do ściany nie sprawia takich trudności jak w przypadku gładkich, często kruchych tafli, naturalnego kamienia.  Układanie paneli można rozpocząć od dowolnej strony – z góry na dół lub odwrotnie. Zazwyczaj jednak doradza się rozpoczęcie montażu od strony sufitu, dzięki czemu na wysokości wzroku nie będzie żadnych docięć. Wszelkie dopasowania czy docinki warto zrobić jak najniżej, czyli tam, gdzie nie będą się rzucały w oczy. Warto również zwrócić uwagę na to, że panele samoprzylepne najłatwiej jest zamocować na ścianie, która nie była wcześniej gruntowana. Grunt zmniejsza porowatość ściany, przez co warstwa mocująca kleju słabiej wiąże z podłożem.  Przyklejenie paneli nie wymaga użycia żadnych specjalistycznych narzędzi. Wystarczy zdjąć papier zabezpieczający warstwę kleju, przyłożyć panel do ściany i mocno docisnąć. Ze względu na niewielką masę paneli, które są dość cienkie, jest to zadanie, które bez problemu wykonać może jedna osoba.

Dostępne rodzaje kamiennych paneli samoprzylepnych

Kamień naturalny występuje w przyrodzie w wielu kolorach, od niemal czystej bieli, przez piaskowe beże, zgaszone czerwienie, ciepłe brązy po klasyczną czerń. Panele samoprzylepne, ze względu na to,  że najczęściej wykonywane są z łupków, występują w palecie kolorystycznej typowej dla tego minerału. Jest to cała gama szarości o różnym nasyceniu barwy, ale także odcienie beżów i ciepłej, złamanej bieli. Dzięki temu, że panele występują w naturalnych, stonowanych barwach, niezwykle łatwo jest je połączyć w zamierzoną całość aranżacyjną z pozostałymi elementami wnętrza.

Panele ścienne do kuchni samoprzylepne występują zarówno w wersji gładkiej, jak i w strukturze 3D, typowej dla kamienia naturalnego, o zmiennej grubości i różnej fakturze. Panele gładkie nadają się idealnie jako element wykończenia kuchni czy łazienek. Zamocowane między blatem kuchennym a górnymi, wiszącymi szafkami, pozwolą stworzyć harmonijną kompozycję wnętrza, zabezpieczając jednocześnie ścianę przed zabrudzeniami i wilgocią. Panele gładkie są łatwe do czyszczenia. Są też stosunkowo odporne na wilgoć, mogą być więc montowane również w łazienkach (wymagają jednak wcześniejszego zaimpregnowania i raczej nie należy ich umieszczać w miejscach stałego kontaktu z wodą, np. pod prysznicem).

Panele samoprzylepne z kamienia naturalnego stworzą również elegancie wykończenia ścian salonu, gdzie mogą zostać położone na całej powierzchni, bądź jedynie na jej części, np. za telewizorem lub wokół kominka. Możliwości zastosowania paneli jest bardzo wiele, wszystko zależy tak naprawdę wyłącznie od inwencji dekoratora.