Portal o budowie i remoncie

Informacje dla domu i ogrodu - Beton-wiercenie.pl

Drzwi drewniane – poznaj zalety i wady takiego rozwiązania

wrz 7, 2020
drzwi drewniane

Drzwi wykonane z drewna, już od lat cieszą się niesłabnącą popularnością. Nic dziwnego, stanowią bowiem kwintesencję ponadczasowego i eleganckiego stylu. Jak wiadomo, są nieco droższe od alternatywnych rozwiązań tego typu, jednak naprawdę warto w nie zainwestować. Poznaj zalety i wady jakimi cechują się drzwi drewniane

Zalety drewnianych drzwi 

Jedną z najczęściej wymienianych zalet, dotyczących drzwi wykonanych z drewna, jest ich wygląd. Zdecydowanie drzwi drewniane są jednymi z najbardziej stylowych i klasycznych. Pasują do wnętrz w praktycznie każdym stylu, a dzięki swojej ponadczasowości, mogą służyć długimi latami. Naturalne drewno jest bardzo wytrzymałym i solidnym materiałem. Drzwi z niego wykonane, będą więc równie trwałe. W wielu przypadkach, takie drzwi świetnie sprawdzają się nawet od 50 do 80 lat. Kolejną, bardzo ważną zaletą drewna, jest bardzo niska rozszerzalność cieplna. W praktyce, oznacza to, że drzwi z niego wykonane będą stanowiły świetną barierę – zimą dla uciekającego z pomieszczeń ciepła, natomiast latem dla dostającego się do wnętrz ciepła. Dzięki temu, będziemy mogli utrzymać neutralną temperaturę we wnętrzach, niezależnie od pory roku i warunków atmosferycznych. Co więcej, drewno jest barierą również dla dźwięków. Jeśli zależy nam na dobrej izolacji akustycznej, takie rozwiązanie będzie dla nas idealne. 

Minusy drzwi drewnianych

Drewno wymaga od nas systematycznej konserwacji. Jest to istotne szczególnie gdy wybieramy drzwi drewniane zewnętrzne. Są one bowiem narażone na działanie czynników zewnętrznych, takich jak deszcz, śnieg, a także wiatr czy ostre słońce. Konieczność odpowiedniej pielęgnacji może być więc uznana przez niektórych za minus takiego rozwiązania – natomiast przy odpowiednim usytuowaniu drzwi i zapewnieniu im zadaszenia, konserwacja drzwi jest rzadka i praktycznie nie uciążliwa. Do wad drzwi wykonanych z drewna, zalicza się również ich stosunkowo wysoką cenę – natomiast biorąc pod uwagę, że drzwi tego typu posłużą domownikom przez kolejne kilkadziesiąt lat, możemy stwierdzić, iż drewniane drzwi są po prostu inwestycją na lata. Zdarza się również, iż niektórym osobom przeszkadza fakt, iż drzwi tego typu są bardzo ciężkie – jednak stosowane aktualnie, nowoczesne rozwiązania w zakresie okuć oraz odpowiednie ich zamontowanie,  wykluczają uciążliwości z tego tytułu. Mimo sporej wagi, obsługa drzwi drewnianych jest lekka i komfortowa.  

Dokonując wyboru drzwi, zarówno zewnętrznych jak i wewnętrznych, warto zastanowić się, które z rozwiązań bardziej odpowiada naszym potrzebom. Jeśli zależy nam na drzwiach solidnych, stylowych i tak naprawdę na lata, zdecydowanie powinniśmy rozważyć inwestycję w drzwi drewniane. W innym przypadku warto poczytać o zaletach i wadach tanich drzwi PVC czy nowoczesnych drzwi aluminiowych.