Portal o budowie i remoncie

Informacje dla domu i ogrodu - Beton-wiercenie.pl

Jakie są zalety i wady kuchenek gazowych?

gru 12, 2020
kuchenka gazowa

Kuchenki gazowe cały czas są chyba najchętniej wybieranym przez klientów rodzajem piekarników i płyt grzewczych. Takie kuchenne urządzenia AGD są lubiane przez dużą ilość klientów przede wszystkim za niską cenę ich zakupu i niskie koszty eksploatacji. Dużo osób, które lubią gotować, wymieniając zalety kuchenek gazowych wskazuje także na to, że upieczone w piekarniku gazowym ciasta i potrawy są mniej wysuszone i smaczniejsze. Nie oznacza to jednak, że kuchenki gazowe nie mają też swoich wad. W naszym artykule dokładniej przedstawiamy wszystkie najważniejsze zalety i wady tego typu urządzeń AGD.

Jak działają kuchenki gazowe?

Jak już wspomnieliśmy we wstępie tekstu, kuchenki gazowe są chętnie wybierane przez klientów przede wszystkim ze względu na niską cenę zakupu oraz niskie koszty eksploatacji związane z niską ceną wykorzystywanego przez tego typu urządzenia do gotowania i pieczenia gazu ziemnego. Urządzenia te jednak mają też swoje ograniczenia w stosowaniu, które są związane przede wszystkim, z tym że ze względów bezpieczeństwa obecnie bardzo często odchodzi się w ogóle od podłączania w nowym budownictwie gazu, co sprawia, że budując dom jednorodzinny lub kupując mieszkanie na rynku pierwotnym bardzo często nawet nie ma się możliwości zastosowania takiej kuchenki. A dlaczego w starszych mieszkaniach i w domach tak wiele osób cały czas nie decyduje się na wymianę kuchenek gazowych na nowoczesne płyty indukcyjne lub płyty ceramiczne oraz na piekarniki elektryczne?

Jakie są najczęściej wskazywane zalety kuchenek gazowych?

Jak tłumaczy nasz rozmówca, doradca klientów ze sklepu internetowego AGD SmartOprócz niskich kosztów eksploatacji, kuchenki gazowe są cenione przez swoich użytkowników za to, że według  nich przygotowane na palnikach gazowych i w piekarnikach potrawy są po prostu smaczniejsze niż te, które były ugotowane lub upieczone na płytach, lub w piekarnikach elektrycznych. Bardzo dużym atutem kuchenek gazowych jest też to, że można z nich korzystać nawet jeśli w budynku jest akurat jakaś awaria prądu. Wbrew pozorom może to być naprawdę duży plus takich kuchenek.

Istotną zaletą gazowych płyt grzewczych jest też to, że można na nich korzystać z dowolnego rodzaju patelni i garnków. Kupując kuchenkę gazową nie trzeba więc ponosić dodatkowych kosztów związanych z dokupieniem do niej odpowiednich, działających na niej naczyń.

Czy kuchenki gazowe mają jakieś wady?

Niestety kuchenki gazowe mają też swoje wady. Przede wszystkim takie urządzenia AGD są dostępne niemal wyłącznie w wersji wolnostojącej i bardzo trudno jest znaleźć takie kuchenki do zabudowy. Dla osób, które nie lubią spędzać zbyt dużo czasu w kuchni istotną wadą gazowych płyt grzewczych może być także to, że gotowanie na takich płytach trwa zazwyczaj nieco dłużej niż na płytach elektrycznych, a na pewno dłużej niż na płytach indukcyjnych. W przypadku stosowania takich kuchenek, ze względu na to, że potrawy są gotowane na prawdziwym ogniu, istnieje dużo większe ryzyko poparzenia. Takie kuchenki są także dużo trudniejsze do utrzymania w czystości. Szybciej się brudzą, a ze względu na swoją budowę, też trudniej jest je doczyścić.

Ostatnim, choć wcale nie najmniej znaczącą wadą kuchenek gazowych jest związane z ich stosowaniem ryzyko ulatniania się gazu. Korzystając  z takich kuchenek należy przynajmniej raz na jakiś czas sprawdzać, czy cała instalacja gazowa jest na pewno szczelna i nie ulatnia się z niej gaz. Może mieć to bowiem poważne konsekwencje dla zdrowia. Korzystając z kuchenek gazowych trzeba tez uważać na to, żeby np. małe dzieci nie odkręcały kurków w kuchence. Oczywiście związane z ulatnianiem się gazu wypadki występują raczej rzadko, ale lepiej jest im zapobiegać!