Portal o budowie i remoncie

Informacje dla domu i ogrodu - Beton-wiercenie.pl

Produkty elastomerowe – 3 zalety silikonu, które często wykorzystujemy

mar 5, 2021
Produkty elastomerowe

Produkty elastomerowe mają szerokie zastosowanie w wielu dziedzinach przemysłu, jak choćby włókiennictwie czy budownictwie. Jednak nawet indywidualni użytkownicy bardzo często potrzebują tego typu wyrobów, zwłaszcza podczas remontów w czy w warsztacie samochodowym. Materiały gumopodobne, silikonowe czy odtłuszczacze przydają się w wielu sytuacjach. Aby jednak mieć pewność, iż spełnią swoją funkcję powinniśmy zaopatrywać się w wyroby dobrej jakości w renomowanych sklepach. Które z tych produktów kupujemy najczęściej?

  1. Kleje silikonowe
  2. Płyty silikonowe
  3. Odtłuszczacze w sprayu

Kleje silikonowe

Silikon jest materiałem trudnym do połączenia za pomocą zwykłego kleju, gdyż może on ulec wówczas rozpuszczeniu i rozszczelnieniu. Aby temu zapobiec, stosuje się kleje silikonowe Wacker Chemie, dzięki którym osiągniemy pożądany efekt. Silikon jest materiałem bardzo przyczepnym, łączy się choćby ze szkłem, aluminium czy tworzywem sztucznym, jednak bez dobrego kleju jest to zadanie znacznie utrudnione. Przydaje się on zwłaszcza wtedy, gdy łączone materiały mają różną rozszerzalność cieplną, jednak trzeba pamiętać, iż klej silikonowy zachowuje swe właściwości w temperaturach do 150 stopni Celsjusza. Produkty takich producentów jak Wacker Chemie utrzymują połączenie w dobrej formie nawet w temperaturach do 250 stopni.

Płyty silikonowe

Płyty silikonowe ze względu na swe właściwości znajdują zastosowanie w wielu gałęziach przemysłu. Są one całkowicie bezpieczne podczas kontaktu z pitną woda oraz żywnością, dzięki czemu można je spotkać w sklepach i hurtowniach. Wykorzystuje się je często w domowych kuchniach, gdyż oprócz faktu, iż nie mają wpływu na jakość pożywienia, są bardzo łatwe w czyszczeniu. Silikon jest materiałem niepalnym, powstrzymuje ogień przed rozprzestrzenianiem się, płyty silikonowe znajdują dzięki tym zaletom zastosowanie w transporcie i przetwórstwie. Spełniają one swe zadania zarówno w bardzo niskich, jak i stosunkowo wysokich temperaturach, nie tracąc swych cech.

Odtłuszczacze w sprayu

Aby kleje odpowiednio spełniły swą funkcję i trwale połączyły elementy, należy przed tą czynnością oczyścić ich powierzchnie. Nie wystarczy zwykłe przemycie i wyczyszczenie szmatką, konieczny będzie odtłuszczacz w sprayu. Dzięki ich zastosowaniu usunięte zostaną wszelkie tłuste plamy nawet w lokacjach trudno dostępnych. Wystarczy psiknąć kilka razy w zabrudzone miejsca i za pomocą czyściwa je osuszyć, jednocześnie usuwając zanieczyszczenia, by móc przystąpić do klejenia. W przypadku mocno zabrudzonych powierzchni odtłuszczacz w sprayu powinniśmy zastosować dwukrotnie.