Portal o budowie i remoncie

Informacje dla domu i ogrodu - Beton-wiercenie.pl

Jak wybrać najlepsze blachy?

kwi 20, 2021
blachy

Stal na dużą skalę stosowana jest nie jedynie w architekturze. Znajduje własne duże wykorzystanie w sektorze samochodowym, energetyce, kopalnictwie lub w stoczniach. Pośród produktów zrobionych ze stali zidentyfikować można blachy zimnowalcowane. Zwykle tworzone są w hutach. Można je kupić jako artykuły katalogowe- gotowe o konkretnych rozmiarach i formatach.

Blachy gorącowalcowane

Blacha gorącowalcowana jest entuzjastycznie wykorzystywana w produkcji prefabrykatów mostów oraz silnych konstrukcji, maszyn, zbiorników i samochodów. Sprawdza się w miejscach, jakich przestrzeń nie musi spełniać dużych wymogów. Jeżeli chcesz poddawać blachę dalszej uprawie, blacha walcowana na gorąco, będzie dla Ciebie właściwym wyjściem. Należałoby pamiętać, iż wartości blachy zależą też od stopu zastosowanego w jej produkcji. Mechanizm wytwarzania blachy walcowanej na gorąco też stosuje mniej energii, więc tenże artykuł jest tańszy od wersji walcowanej na zimno.

Zimnowalcowanie

Przyjęło się, iż blachy walcowane na zimno charakteryzują się niewielką grubością oraz dużą klasą. Ich przestrzeń jest gładka, natomiast do tego można poddać ją szlifowaniu, lub polerowaniu. Walcowanie na zimno wywołuje, iż blacha zmienia własne wartości techniczne, co znaczy, iż blacha staje się trwalsza oraz trudno ją później poddać dodatkowej uprawie. Tego rodzaju blachy stosuje się w sektorze samochodowym oraz elektrotechnicznym. Mnóstwo wykorzystań znajduje także zimnowalcowana taśma z blachy: w Europie robi się ją w milionach ton rocznie.

Blachy zimno oraz gorącowalcowane wykorzystuje się w różnorodnych branżach przemysłu, ze względu na to, że pokazują one odmienne wartości. Nie da się więc wyraźnie określić, jakie spośród nich mają więcej korzyści – będzie to uzależnione od konkretnej sytuacji. W wypadku konstrukcji narzędzi oraz samochodów, w jakiej ważna jest atrakcyjność oraz jakość wykonania, przewagę osiągają blachy zimnowalcowane, jakie charakteryzują się elegancją oraz sprawnością zapewniającą większe jej kształtowanie.

Jakimi wartościami różni sie blacha ze stali nierdzewnej zimnowalcowana od gorącowalcowanej?

Tradycyjnie jako artykuł płaski przyjmuje się blachę o grubości poniżej 3mm, co pochodzi z faktu, iż niegdyś zakres grubości blach walcowanych na gorąco kończył się oczywiście na 3mm. Grubości mniejsze walcowano na zimno. Teraz na gorąco można walcować blachy do grubości 1,2mm, natomiast choćby mniejszej. Pod względem technicznym walcowanie na gorąco odbywa się powyżej temperatury rekrystalizacji stali oraz potrzebuje niższych oporów zniekształcenia oraz co się z tymże wiąże niższe wykorzystanie energii.

Sprawdź ofertę na blachy na stronie https://centrostal-kielce.pl/oferta/blachy/.