Portal o budowie i remoncie

Informacje dla domu i ogrodu - Beton-wiercenie.pl

Jak filtry antysmogowe współpracują z systemami rekuperacji?

lut 2, 2021
rekuperacja

Dzięki stosowaniu systemów rekuperacji wraz z filtrami antysmogowymi można się cieszyć czystym powietrzem w domu. Zadbana wentylacja mechaniczna, która jest uzupełniona o odpowiednie filtry, to świetny sposób na ochronę przed smogiem. Filtry antysmogowe dopasowują się do urządzeń, w których są umieszczane. Są w stanie wyłapywać różnego typu zanieczyszczenia powietrza, jednak aby spełniały swoją rolę, muszą być przede wszystkim czyste.

Czym jest rekuperacja?

Rekuperacja to wentylacja mechaniczna, która polega na odzyskaniu energii z zanieczyszczonego powietrza. Dzięki temu sposobowi wentylacji możliwe jest usunięcie z mieszkania lub domu zużytego powietrza, a w zamian dostarczenie przefiltrowanego, świeżego oraz czystego. – mówi pracownik firmy ECO Solutions, która oferuje praktyczne urządzenia oraz akcesoria domowe.

Trzeba jednak pamiętać, że przed zastosowaniem systemu rekuperacji należy odpowiednio przygotować dom czy mieszkanie. Bardzo istotną kwestią jest to, aby stolarka okienna oraz drzwiowa była niezwykle szczelna. Okna nie mogą być wyposażone w funkcje mikrowentylacji oraz inne formy rozszczelniania.

Rekuperacja może się odbywać niezależnie od pory roku we wszystkich pomieszczeniach, które znajdują się w domu czy mieszkaniu. Dzięki stosowaniu tego procesu możliwe jest zaoszczędzenie pieniędzy na ogrzewaniu. Ponadto, nie trzeba otwierać okien w celu wywietrzenia danego pomieszczenia.

W jaki sposób filtry antysmogowe współpracują z systemami rekuperacji?

Nowoczesne filtry antysmogowe nie powodują zwiększania oporu w instalacji wentylacyjnej, a rekuperator może bardzo skutecznie działać z ich pomocą i dostarczać do wnętrz odpowiednią ilość czystego powietrza. Mieszkańcy domu czy mieszkania w żaden sposób nie odczuwają obecności urządzenia filtrującego, gdyż pracuje ono bardzo cicho.

Czyste filtry w rekuperatorze są podstawą poprawnego działania całego systemu rekuperacji. Nie tylko chronią one sam wymiennik, ale także decydują o jakości powietrza, które trafi do danego pomieszczenia mieszkalnego. Czystość oraz jakość filtrów powinna być sprawdzana co jakiś czas, najlepiej co 3 miesiące.

W przypadku zauważenia, że są one brudne, zaleca się natychmiastowe wymienienie lub wyczyszczenie ich, aby móc cieszyć się świeżym i czystym powietrzem w domu czy mieszkaniu. Trzeba wiedzieć, że zabrudzone filtry antysmogowe znacznie obniżają wydajność systemu wentylacji.

Jakość powietrza, którym oddycha każdy człowiek, ma bardzo duży wpływ na jego zdrowie. Dlatego warto w domu lub mieszkaniu zamontować odpowiednią wentylację mechaniczną oraz dbać o jej wydajność.