Portal o budowie i remoncie

Informacje dla domu i ogrodu - Beton-wiercenie.pl

Podkładka koronkowa – w jakich pracach okaże się niezbędna?

wrz 7, 2021
podkładka koronkowa

Łączenie między sobą elementów stalowych i innego rodzaju części to nie lada wyzwanie. Często do scalania ze sobą różnych obiektów potrzebne jest nitowanie. Natomiast aby wzmocnić łączenia między śrubą a łączoną powierzchnią, używane są podkładki koronkowe.

Co to jest podkładka koronkowa?

Podkładki koronkowe nazywane są inaczej zębatymi. To elementy, które zwiększają stabilność połączenia różnych elementów. Łączenia te umieszczane są najczęściej między nakrętką a tworzywem, który scalamy. Rozróżniamy podkładki zwykłe (chroniące głównie przez zgnieceniem materiału), podkładki zabezpieczające oraz wyrównujące. Popularny jest także podział ze względu na kształt. Podkładka koronkowa w sklepie incop.pl to jedno z najczęściej wybieranych zabezpieczeń. Oprócz podkładek koronkowych rozróżniamy także podkładki stożkowe, łukowe, faliste i wachlarzowe.

W jakich pracach sprawdzi się podkładka koronkowa?

Podkładka koronkowa to nieoceniona pomoc w przypadku prac, w których używane są różnego rodzaju śrubki. Te natomiast niezbędne są niemal wszędzie. Śruby, a co za tym idzie podkładki, mają szerokie zastosowanie w pracach domowych, na przykład wszelkiego rodzaju drobnych naprawach. Jednak największe zastosowanie podkładek koronkowych ma miejsce w branżach specjalistycznych, które produkują różnego rodzaju elementy złączone na skalę masową. Są to przede wszystkim przemysł meblarski, budownictwo, prace produkcyjne, a także elektronika. Podkładki koronkowe różnych rozmiarów mają także szerokie zastosowanie w branży remontowej.

Podkładki pod śruby wykonane być mogą z różnego rodzaju materiałów. Warto taki materiał dobrać do śruby, którą dana podkładka ma wzmocnić.  Najpopularniejsze są podkładki mosiężne czy stalowe. Niektóre z nich są pokryte cynkiem lub inną warstwą metalu.  Jednak równie często wykorzystywane są podkładki miękkie, wykonane z tworzyw sztucznych, takich jak polietylen czy PCV. Takie podkładki sprawdzą się w elektronice lub innych pracach, gdzie nie jest wymagane silne łączenie, przyda się natomiast stabilizacja. Natomiast podkładki zębate powinny charakteryzować się przede wszystkim trwałością, dlatego tez powinny być wykonane z elementów metalowych lub stalowych.

Gdzie kupić niedrogie podkładki koronkowe?

Podkładki koronkowe to standardowe wyposażenie sklepów z akcesoriami do budowy domu. Niedrogie podkładki kupisz jednak również w Internecie. W sieci ceny mogą być niższe, zwłaszcza, jeśli trafisz bezpośrednio na stronę producenta. W tym przypadku warto jednak dokładnie znać rozmiar śruby, do którego chcesz dobrać podkładkę. Podkładki koronkowe są jednak bardzo tanie, i różnica w cenie między elementami kupionymi w sieci a w sklepie wielkopowierzchniowym nie jest duża. Koszt jednej podkładki koronkowej to około 20 groszy.

Warto zaopatrzyć się w zestaw tego rodzaju elementów, ponieważ dzięki podkładkom możliwe jest dużo dokładniejsze połączenie i ustabilizowanie elementów, które w chcemy ze sobą scalić.