Dach jest wykończeniem każdego budynku i pełni funkcję ochronną, zabezpieczając całą konstrukcję przed negatywnym działaniem zjawisk atmosferycznych. Z tego względu, musi spełniać szereg wymagań technicznych i konstrukcyjnych. Odpowiednia musi być też jego budowa, dostosowana do konstrukcji całego budynku i jego przeznaczenia. Dachy płaskie są znacznie praktyczniejsze od dachów stromych, dają wiele możliwości konstrukcyjnych i aranżacyjnych, przez co najczęściej spotykane są w budownictwie mieszkalnym i wielkokubaturowym. W budynkach jednorodzinnych natomiast podkreślają nowoczesny charakter bryły. W jaki sposób ocieplić dach płaski? Wszystko zależy od jego rodzaju.
Stropodach wentylowany vs stropodach niewentylowany
Stropodach to określenie dachu płaskiego, używane wymiennie. Tworząc konstrukcję budynku, pełni on również bardzo ważną funkcję, jest przegrodą hydroizolacyjną, termoizolacyjną, akustyczną i paroprzepuszczalną. Z tego względu, kwestia jego właściwego ocieplenia jest kluczowa dla niskiej energochłonności budynku.
W budownictwie najczęściej spotykane są stropodachy wentylowane, których konstrukcja pozwala na swobodną cyrkulację powietrza nad poziomem stropu. W charakterze pokrycia wykorzystuje się materiały o najwyższej szczelności, na przykład papę. Charakterystycznym elementem konstrukcyjnym jest pusta przestrzeń pomiędzy pokryciem a ułożonym na stropie ociepleniem. Do odprowadzania wilgoci z tej przestrzeni służą otwory wentylacyjne, które mają za zadanie dodatkowo chronić warstwę izolacyjną przed ewentualnym zawilgoceniem, mogącym powstać na skutek skraplania się pary wodnej z ogrzewanych pomieszczeń. To normalne zjawisko związane z prawem fizyki, zgodnie z którym para wodna unosi się do góry – aż do poziomu stropodachu.
W konstrukcji stropodachu niewentylowanego kolejne warstwy przylegają ściśle do siebie, nie pozostawiając pustych przestrzeni. Takie rozwiązania są najczęściej stosowane w halach produkcyjnych, halach magazynowych, galeriach handlowych, kompleksach basenowych. Z uwagi na zwykle ogromne powierzchnie dachowe, warstwa izolacyjna wymaga odpowiedniego przygotowania i zabezpieczenia, ponieważ wywierany jest na nią systematyczny nacisk, trudniej też z odprowadzaniem zbierającej się deszczówki. Hydroizolację układa się na betonowej powierzchni stropu, a pod powłokowymi pokryciami dachowymi – izolację termiczną z właściwych materiałów. Ze względu na niską emisję pary wodnej, stropodachy niewentylowane nie są zalecane w budynkach ogrzewanych, czyli zamieszkałych. Dach o dużej kubaturze mocno się nagrzewa, a w miejscach oparcia stropu na ścianach zewnętrznych mogą nawet powstawać pęknięcia. Efektem tego może być dostawanie się wilgoci do izolacji wełną mineralną.
Ocieplenie stropodachu wentylowanego
Do ocieplania stropodachu wentylowanego używa się najczęściej wełnę skalną. Materiał ten doskonale sprawdza się do wykonywania niepalnego ocieplenia poziomych przestrzeni poddaszy nieużytkowych i użytkowych. Izolacja ma postać luźną, dlatego jest wdmuchiwana pod wysokim ciśnieniem metodą blow in. Ocieplając taki dach należy pamiętać o pozostawieniu nad warstwą cieplną pustej przestrzeni, zwanej szczeliną wentylacyjną, mającej za zadanie odprowadzanie zalegającej wilgoci.
Ocieplenie stropodachu niewentylowanego
Do ocieplania dachu płaskiego niewentylowanego stosuje się płyty izolacyjne z wełny skalnej, podobnie jak w przypadku stropodachu wentylowanego, ale stosuje się całkiem inną metodą układania materiału. Płyty izolacyjne są bowiem układane na folii paroizolacyjnej bardzo ściśle, nie pozostawiając pustych przestrzeni pomiędzy nimi. Na tak ułożonym ociepleniu kładzie się folię paroprzepuszczalną, która ma za zadanie chronić izolację przed ewentualnymi uszkodzeniami i ułatwić odparowywanie wilgoci z jej powierzchni.