Portal o budowie i remoncie

Informacje dla domu i ogrodu - Beton-wiercenie.pl

Piły stolarskie – niezbędny element wyposażenia każdego warsztatu

wrz 10, 2021
stolarz

Piły formatowe są zdecydowanie jednym z najważniejszych elementów wyposażenia warsztatu stolarskiego. Maszyny te przeznaczone są bowiem do przycinania poprzecznego, podłużnego oraz ukośnego materiałów drewnianych i drewnopodobnych. Przy ich użyciu można też jednak ciąć płyty laminowane, wiórowe bądź sklejki. Dzięki cyfrowemu monitorowi pozwalają wykonać wyjątkowo precyzyjne pomiary oraz ułatwiają faktyczną kontrolę kąta cięcia. Czym dokładnie są piły formatowe i dlaczego, warto w nie zainwestować?

 Piły formatowe – kiedy okażą się przydatne?

Piła formatowa umożliwia właściwą automatyzację obróbki większych arkuszy drewnianych bądź drewnopodobnych. Tego typu narzędzie posiada jednak szereg funkcjonalnych rozwiązań, ułatwiających w dużej mierze sam proces przycinania tworzywa. Przede wszystkim profesjonalne modele zawierają cyfrowe pomiary szerokości, wysokości i kąta, które wyświetlane są na monitorze. Ponadto ich bieżącą pracę można indywidualnie zaprogramować, co znacząco usprawnia całą produkcję. Nie bez znaczenia pozostaje też kwestia szybkości maszyny. Piły stolarskie charakteryzujące się dużą mocą silnika i wysoką prędkością tarczy obrotowej gwarantują wręcz ekspresowe działanie, bez drgań czy wibracji w trakcie cięcia. Niezwykle istotna jest również moc silnika podcinaka. To właśnie ten parametr odpowiada za prędkość z jaką obraca się maszyna, co bezpośrednio oddziałuje na jakość cięcia tworzywa. Ze względu na liczne właściwości piły formatowe okażą się więc niezastąpione w większości warsztatach stolarskich oraz przedsiębiorstwach produkujących meble lub panele.

Dlaczego warto zainwestować w piłę formatową?

Piły stolarskie to wyjątkowo uniwersalne maszyny, dzięki którym można z powodzeniem przyciąć większość materiałów. Profesjonalne modele dodatkowo wyposażone są w  funkcję przedłużania i poszerzania stołu, co usprawnia precyzyjniejsze przycinanie większych fragmentów tworzywa. Taki proces nie byłby możliwy do wykonania w przypadku cięcia ręcznego. Maszyny formatowe nie tylko pracują o wiele dokładniej, jednocześnie pozwalając na pełną optymalizację systemu, ale są też kilkunastokrotnie szybsze, niż człowiek. Decydując się na kupno takich pił można więc znacząco zaoszczędzić czas przeznaczony na produkcję oraz skutecznie zwiększyć efektywność danego zakładu stolarskiego. 

Kluczem do rozwoju przedsiębiorstw zajmujących się obróbką drewna jest stałe powiększanie wyposażenia warsztatu stolarskiego. Nowoczesne piły formatowe oparte na stabilnej konstrukcji pomagają zwiększyć tempo pracy i zapewniają niezawodność cięcia, co z pewnością przełoży się na lepszą produktywność każdego zakładu.