Portal o budowie i remoncie

Informacje dla domu i ogrodu - Beton-wiercenie.pl

Które buty robocze będą najbardziej wytrzymałe?

sie 9, 2021
buty robocze

Buty robocze to podstawowy element w każdej pracy fizycznej. Różnego rodzaju obuwie robocze możemy dobrać w zależności od zadań, jakie wykonujemy. A które buty ochronne są najbardziej wytrzymałe? Sprawdzamy w artykule.

Do jakich prac buty robocze?

Buty robocze stosowane są zarówno przy pracach budowlanych, jak i w pracy na każdym magazynie i hali produkcyjnej. Wymogi BHP jasno określają, na którego typu halach buty te są absolutnie niezbędne. Rozróżniamy różne klasy obuwia ochronnego w zależności od stopnia bezpieczeństwa pracy. W większości przypadków, buty robocze powinny charakteryzować się stalową lub szklaną nakładką wszytą w górną część buta. Ma ona na celu chronić palce i część śródstopia.

Buty ochronne wymagane są przy wszystkich pracach, w których pracownik ma styk z ciężkimi przedmiotami i elementami, które mogłyby uszkodzić stopę. Są to magazyny, place budowy oraz większość hal produkcyjnych.

Butów roboczych jest na rynku duży wybór i  posiadają one różne kształty, kolory i funkcje. Możesz zobaczyć buty robocze ochronne na www.balticbhp.pl. Wśród wielu wzorów, można wybrać zarówno buty letnie, jak i buty robocze zimowe, a także całą paletę modeli pośrednich.

Co powinny mieć buty robocze?

Buty robocze podzielone są zasadniczo na kilka klas. Jeśli chodzi o stopień bezpieczeństwa, rozróżniamy trzy klasy. Buty S (safety) muszą posiadać ochronę palców za pomocą metalowych lub szklanych podnosków, wytrzymujących energię o sile 200 J. Drugą klasą jest kategoria P, która również musi posiadać ochronę palców, jednak uderzenie badane jest przy sile 100J. Natomiast obuwie zawodowe o oznaczeniu O nie musi owego zabezpieczenia posiadać, powinno natomiast usztywniać stopę. W halach i na magazynach najczęściej stosowana jest klasa S, czyli tak zwane buty bezpieczne. Wiele firm wymaga, aby pracownik posiadał taką ochronę, która może zapobiec urazom stopy. Oprócz tego ważne jest w przypadku butów roboczych ich wygoda, przewiewność, oraz stabilizacja stopy.

Na rynku istnieją buty robocze w formie trzewików, półbutów, butów do kolan a także butów z przedłużoną cholewką. Obecnie wiele firm łączy w sobie nowoczesny design z formą butów roboczych. Przykładem jest choćby Puma, która oferuje buty robocze w designerskich odsłonach.

Jak wybrać dobre buty robocze?

Buty robocze warto dobrać pod kątem zakładu pracy, w którym przyjdzie nam pracować. Bardzo często pracodawcy oferują buty robocze w zakładzie, zdarza się jednak również, że to pracownik odpowiedzialny jest za kupno właściwego obuwia. Jeśli tak jest w Twoim przypadku, sprawdź dokładnie, jakiej klasy bezpieczeństwa wymaga Twój pracodawca.

Warto również dobrać buty ochronne do warunków panujących w pracy. Jeśli są tam niskie temperatury, dobrym wyborem będą buty wysokie, tak zwane trzewiki ochronne. Natomiast jeśli na hali, w której pracujesz panuje wysoka lub pokojowa temperatura, możesz wybrać sandały robocze. Charakteryzują się one ochroną górnej części stopy, ale także wycięciami po obydwu stronach. Innego rodzaju sandały robocze mogą mieć siateczkę lub wywietrzniki. Takie buty robocze są dość wygodne i możesz używać ich także poza pracą.