Portal o budowie i remoncie

Informacje dla domu i ogrodu - Beton-wiercenie.pl

Budowa domu systemem gospodarczym czy zleconym? Jak zlecać budowę domu?

lip 20, 2021
budowa domu z New House

Rozważając budowę domu i planując projekt, zastanawiamy się, jakie kryteria wziąć pod uwagę. Niektórzy szczególną uwagę poświęcą funkcjonalności, inni skupią się na kwestiach wizualnych i estetycznych. Znaczną rolę odegrają też koszty, składające się na inwestycję. Dokonując zakupu materiałów budowlanych, będziemy kierować się jakością i ceną. Podobnie w przypadku zatrudniania odpowiednich fachowców, porównamy koszty usługi, jaką świadczą, z rzetelnością pracy, którą wykonują. Podczas precyzowania decyzji dotyczących budowy, nasunie się także pytanie: Czy podjąć się jej w systemie gospodarczym, czy zleconym?

System gospodarczy 

Gdy inwestor chce maksymalnie ograniczyć koszty, często decyduje się na zatrudnianie wielu wykonawców. Do najbardziej wymagających prac angażuje wyspecjalizowanych ekspertów. Prace, które są mniej skomplikowane i wymagające powierza tańszym ekipom budowlanym. Niektóre czynności na budowie wykonuje samodzielnie. Taki system nazywany jest metodą gospodarczą. Z pozoru takie podejście wydaje się bardzo ekonomiczne.  Należy jednak wziąć pod uwagę poziom koordynacji i odpowiednie planowanie prac. 

Czynniki wydłużające czas i podnoszące koszt realizacji inwestycji:

  • konflikty między wykonawcami,
  • przerzucanie odpowiedzialności za błędy między ekipami budowlanymi (popełnione w trakcie realizacji inwestycji), 
  • brak specjalistycznej wiedzy i odpowiednich kwalifikacji,
  • niezgodność z obowiązującym prawem budowlanym,
  • wprowadzanie wszelkich zmian w projekcie.

Wynika z tego, że zatrudniając większą liczbę wykonawców i dokonując samodzielnej selekcji, termin oddania budynku może się przesunąć i znacznie opóźnić. Inwestor, który decyduje się na samodzielny zakup materiałów, nierzadko pozbawia się możliwości skorzystania z atrakcyjnych zniżek, które przysługują wyłącznie firmom budowlanym. Jak pokazują wyniki wielu ankiet, Polacy wciąż chętniej decydują się na budowę domów w systemie gospodarczym.

System zlecony 

Zlecając budowę domu specjalistom, na przykład renomowanej firmie New House z 25-letnim doświadczeniem, zajmującej się kompleksowym budowaniem domów na terenie całego kraju, prace przebiegać będą znacznie sprawniej. Biorąc pod uwagę szczegółowy podział obowiązków, dużą zaletą tego systemu może okazać się terminowość. Przekazanie budowy domu sprawdzonym wykonawcom na pierwszy rzut oka wydaje się być znacznie bardziej kosztowne. Jednak takie rozwiązanie w szerszej perspektywie, przyniesie korzyści. Przed podjęciem decyzji, jakiej firmie zlecimy budowę, warto zapoznać się z jej zapleczem technologicznym oraz upewnić się, że są w niej zatrudnieni wyłącznie wykwalifikowani eksperci. Gdy już powierzymy naszą budowę generalnemu wykonawcy, z pewnością odczujemy ogromny komfort psychiczny i ulgę. Zdejmiemy ze swych barków wiele dodatkowych obowiązków i będziemy mogli skupić się na innych kwestiach dnia codziennego. 

Jest to dobre rozwiązanie dla osób, które nie dysponują czasem potrzebnym do sprawowania ciągłej kontroli nad budową. Niektóre firmy posiadają w swej ofercie wiele gotowych, inspirujących projektów co może niekiedy rozwiać wątpliwości co do wyglądu, czy zastosowanych w czasie budowy rozwiązań. Korzystając z usług firmy, otrzymamy profesjonalną wycenę oraz szczegółowe wykazy zastosowanych materiałów. Nie będziemy zmuszeni odpowiadać za transport oraz wynajęcie sprzętu, niezbędnego do budowy domu.  

Podsumowanie 

Koszty, które należy ponieść przy budowie domu, zależą nie tylko od systemu, w jakim odbywa się budowa, ale także od miejsca i regionu. Nie bez znaczenia pozostaje również stopień kwalifikacji pracowników. Ekipa budowlana posiadająca wyspecjalizowanych wykonawców, z pewnością okaże się droższa. Trzeba pamiętać, że budowa domu to przedsięwzięcie wymagające właściwego przygotowania i zatrudnienia sprawdzonych fachowców, mogących pochwalić się wieloma ukończonymi realizacjami. Chociaż tańsze rozwiązania kuszą, często powstałe w ich wyniku niedociągnięcia i błędy mogą nas później znacznie więcej kosztować. Co ważne, firmy bardzo często dają gwarancję na swoje usługi. W przypadku specjalistów z New House jest to aż 10 lat! Warto zachować czujność i krytycznym okiem analizować wszelkie oferty, zestawiając je ze sobą. Przed podjęciem decyzji, warto skorzystać z zaawansowanego kalkulatora budowy domu.