Sufity podwieszanie pięknie wyglądają i dzięki nim jesteśmy w stanie zmniejszyć kubaturę budynku. Jest to szczególnie przydatne, gdy w naszym mieszkaniu są bardzo wysokie sufity, a my chcemy tę powierzchnię obniżyć i wyrównać. Odpowiednie wykorzystanie materiałów do suchej zabudowy sprawi, że w krótkim czasie wykonamy taką konstrukcję bez udziału fachowców. Jak przeprowadzić taki remont, by efekt był jak najlepszy?
Konstrukcja i płytowanie
Aby sufit powstał, konieczne jest wykonanie stalowej konstrukcji. Gotowe profile można kupić w każdym markecie budowlanym. Podczas tworzenia sufitu podwieszanego przydadzą się takie narzędzia jak:
- Wkrętarka,
- poziomica,
- młotek,
- szpachelka.
Wykonanie konstrukcji jest banalnie proste. Wystarczy wykorzystać odpowiednie profile i skręcić je ze sobą wkrętami. Pamiętajmy, że całość musi zostać starannie wypoziomowana. W kolejnym kroku pozostaje już tylko przykręcenie gotowych płyt G/K do naszego stelaża i staranne ich wykończenie. Pamiętajmy, by dobrać odpowiedniej długości wkręty. Do prac najlepiej wykorzystać wkrętarkę z odpowiednią końcówką, która zapobiegnie zbyt mocnemu wbiciu się wkręta w płytę G/K. Praca przy przykręcaniu jest bardzo prosta, ale czasami przydaje się dodatkowa osoba do podtrzymania płyt.
Spoinowanie
Spoinowanie ma za zadanie wyrównać powierzchnię i wzmocnić miejsca łączeń płyt G/K. Warto pomyśleć o połączeniu ślizgowym, które wykonujemy, wykorzystując samoprzylepne taśmy do płyt gipsowo-kartonowych. Taką spoinę po wyschnięciu można wypełnić akrylem. Ma ona za zadanie powstanie kontrolowanego pęknięcia, które po zamaskowaniu akrylem będzie niewidoczne.
Niezwykle ważne są jednak łączenia płyt i naroża. Powinniśmy je odpowiednio wzmocnić. Do tego celu można wykorzystać fizelinę lub specjalne taśmy do płyt gipsowo-kartonowych, które wykonane są z różnych materiałów. Niektóre są wzmocnione stalowym narożnikiem. Inne wykonane są w całości z papieru, ale zapewniają bardzo dobrej jakości połączenie. Takie taśmy szczególnie często stosowane są na poddaszach, gdzie podczas montażu płyt G/K powstają spora ilość łączeń o różnych kontach i zastosowanie aluminiowych narożników nie wchodzi w grę.
Podczas spoinowania oprócz taśm wykorzystujemy specjalne zaprawy takie jak Unifloat lub Vario. Mają one za zadanie wzmocnić połączenie i zapewnić jak najlepszą przyczepność dla naszej taśmy. Po nałożeniu zaprawy i jej przeschnięciu całość należy starannie oszlifować papierem ściernym, by uzyskać perfekcyjną płaszczyznę, która po zagruntowaniu będzie nadawać się do malowania.