Chyba każdemu zdarzyła się sytuacja, w której przykręcona śruba, bez względu na to czy zastosowana została mniejsza lub większa siła docisku, po pewnym czasie po prostu się odkręca. Przyczyną tego jest wolne miejsce, które znajduje się pomiędzy śrubą a gwintem. Analogicznie, by połączenie było szczelnie, nie powinno być żadnej wolnej przestrzeni pomiędzy gwintem a śrubą. Okazuje się, że rozwiązaniem tego problemu są kleje do gwintów. Dlaczego warto je stosować, a także jak przygotować podłoże przed wykorzystaniem kleju?
Czym są kleje do gwintów?
Kleje do gwintów, potocznie nazywane są klejami do śrub, a profesjonaliści zgodnie nazywają je klejami anaerobowymi. Tak naprawdę jest to niezwykle skuteczny środek chemiczny, który spełnia wiele zadań podczas pracy ze śrubami i szczelnością połączeń. Do głównych obowiązków klejów do gwintów można zaliczyć:
- zabezpieczenie śruby, a wraz z nią także i nakrętki przed odkręcaniem się w trakcie eksploatacji.
- zadbanie o uszczelnienie połączenia, które powstaje pomiędzy gwintem lub śrubą lub pomiędzy nakrętką a śrubą, przez co możliwie jest zminimalizowanie ryzyka pojawienia się wycieków
- poprzez odpowiednie uszczelnienie połączenia wykonanego ze śruby oraz gwintu lub nakrętki, kleje mogą skutecznie chronić wykonane mechanizmy przez różnorodnymi zanieczyszczeniami, a to z kolei przedłuży się na znaczne wydłużenie ich eksploatacji.
Gdzie znajdują zastosowanie kleje do gwintów?
Wiele osób zastanawia się, gdzie kleje do gwintów znajdują zastosowanie. Okazuje się, że świetnie sprawdzą się one wszędzie tam, gdzie skonstruowane połączenia wymagają uszczelnienia oraz zabezpieczenia przed niepożądanym odkręcaniem się. Śmiało można powiedzieć, że kleje do gwintów można wykorzystać w:
- samochodach- z uwzględnieniem instalacji i mocować
- maszynach transportowych
- maszynach oraz urządzeniach z ruchomymi częściami, które narażone są na duże wibracje
- automatyce, która narażona jest na działanie szkodliwych czynników zewnętrznych
- maszyny do ćwiczeń- zarówno te domowe jak i te przeznaczone do profesjonalnego użytku
- instalacje wodne i gazowe w których wykorzystuje się połączenia śrubowe
- instalacje ogrzewania oraz instalacje przemysłowe
Jak stosować kleje do gwintów?
Klej do gwintów nie jest skomplikowany w użytkowaniu. W pierwszej kolejności należy bowiem dobrać jego rodzaj i odpowiednią siłę działania, a następnie klejone powierzchnie trzeba dokładnie oczyścić z wykorzystaniem papiery ściernego i odtłuszczacza. Powierzchnie klejone trzeba również dokładnie osuszyć. Kolejno nakłada się ilość kleju na gwint dokładnie w tym miejscu, w którym ma być wkręcona śruba lub zamontowana nakrętka. Następnie wykonuje się połączenie, a także trzeba odczekać około 24 godzin do momentu kiedy klej się utwardzi.