Kolumny betonowe i żwirowo-betonowe to często wykorzystywane w budownictwie podpory architektoniczne. Pełnią one wieloraką funkcję i stosuje się je przy wielu różnych okazjach. W jaki sposób się je wykonuje? Po co? Jakie jest zastosowanie kolumn betonowych?
Czym są kolumny betonowe?
Mówiąc w skrócie, kolumny betonowe to specjalnie przygotowane podpory, które wykorzystywane są przy okazji budowy i w celu wzmocnienia podłoża. Można wyróżnić ich kilka rodzajów, w zależności od tego, do jakich celów mają zostać zastosowane, a także na jakim gruncie umieszczone. Pełnią one jednak bardzo ważną funkcję jako wsporniki, co rzecz jasna zabezpiecza powstający budynek np. przed osunięciem.
Do czego służą kolumny betonowe?
Kolumny betonowe i żwirowo-betonowe wykorzystuje się w konkretnych celach w trakcie prac budowlanych. Mają one za zadanie przede wszystkim wzmocnić grunt i go odpowiednio zabezpieczyć. Kolumny betonowe zwiększają sztywność podłoża (keller.com.pl), dzięki czemu możliwa jest realizacja prac budowlanych nawet w trudnych warunkach glebowych. Dzięki nim tworzy się odpowiednie fundamenty, na których później stawiane są między innymi budynki o dużej nośności oraz tworzy się drogi. Podłoże jest sztywniejsze i wytrzymalsze. Z kolumn betonowych korzysta się także w celu zabezpieczania zboczy przed osuwaniem oraz aby zmniejszyć ryzyko przemieszczenia gleby w trakcie trzęsienia.
Jak wykonuje się kolumny betonowe i żwirowo-betonowe?
Zarówno kolumny betonowe, jak i żwirowo-betonowe wykonuje się poprzez wykorzystanie technologii wibrowymiany. Na czym to polega? Specjalnie przygotowana maszyna zagłębia się w grunt, tworząc głęboki otwór. W pierwszej kolejności jest on wypełniany kruszywem, które następnie wykorzystuje się przy zagęszczaniu sypkiego gruntu. Podawany jest on przez wibrator i systematycznie uziarniany.
W przypadku kolumn betonowych, zamiast kruszywa używa się ubijanego betonu. Wszystko odbywa się za pomocą metody niskich częstotliwości wibracji, ubijając glebę. Wykorzystuje się do tego specjalny sprzęt wibracyjny. Na podstawie wcześniejszych badań geotechnicznych, ocenia się z kolei, jaka technologia powinna zostać zastosowana i na jakiej głębokości. W ten sposób poprawia się parametry techniczne gruntu i jego otoczenia.
Jakie są zalety kolumn betonowych i żwirowo-betonowych?
Po pierwsze, jak zostało wspomniane, dzięki zastosowaniu kolumn, wzmacnia się podłoże i zwiększa jego nośność. W ten sposób umożliwia się dokonywanie robót budowlanych na terenach o słabym gruncie. To uniwersalna i bardzo powszechnie stosowana metoda, którą dostosowuje się w zależności od typu gleby i potrzeb. Dodatkowo jest ekologiczna, a także oszczędna – ziemia jest ubijana, co ogranicza ilość urobku, który potem wymaga wywiezienia. W pracy wykorzystuje się przede wszystkim materiały naturalne, co oczywiście ma też duży wpływ na ekologię. Wbrew pozorom roboty geotechniczne i wykonanie kolumn betonowych i żwirowo-betonowych nie trwa długo, a realizacje są w miarę szybkie.