Każdy z nas wie, jak powinna wyglądać łazienka. Najczęściej jednak jej wygląd i wyposażenie dostosowujemy do siebie – dorosłych. Co jednak zrobić, gdy aranżuje się łazienkę w przedszkolu? O czym pamiętać? Jakie instalacje wykorzystać, by była ona wygodna i bezpieczna?
Jak wygląda łazienka w przedszkolu?
Łazienka w przedszkolu znacząco różni się od standardowych pomieszczeń tego typu, jako że w całości musi być dostosowana do najmłodszych użytkowników. Dzieci w wieku 3 – 6 lat mają więcej ograniczeń, potrzebują więc nieco innych rozwiązań, które ułatwią im korzystanie z toalety. Potrzebne jest więc odpowiednio dopasowane wyposażone, właściwe dla wzrostu dzieci, a także będące dla nich wygodne i bezpieczne. Trzeba wiedzieć, jaką glazurę użyć, na jakiej wysokości zamontować wszystkie sprzęty i na jakie parametry zwracać uwagę.
Jaka glazura do łazienki w przedszkolu?
W przypadku miejsc publicznych zazwyczaj nie zwraca się aż takiej uwagi na wygląd wnętrz, zwłaszcza jeżeli chodzi o łazienki i to, jakie płytki zostały w nich położone. W przedszkolach ma to jednak duże znaczenie i nie chodzi wyłącznie o estetykę, ale i bezpieczeństwo, wytrzymałość oraz higienę. Glazura do łazienki została szerzej opisana na fachowym blogu glazurnik-katowice.pl, gdzie można się bliżej zapoznać z podstawowymi parametrami, jakie powinna ona spełniać. Warto przy tym zdecydować się na te wysokiej jakości, aby długo wytrzymały i były łatwiejsze w czyszczeniu. W łazienkach przedszkolnych zaleca się też, aby wnętrze były kolorowe i wzorzyste – duży wybór płytek pozwoli na ciekawą kolorową i baśniową aranżację.
Trzeba też zadbać, aby płytki podłogowe miały antypoślizgową strukturę, aby zapewnić im bezpieczeństwo. Zaleca się, by wybierać przede wszystkim materiały z przeznaczeniem do miejsc publicznych, co ułatwi zachowanie higieny.
Jakie wyposażenie do przedszkolnej łazienki?
Wychodzi się z założenia, że w każdej przedszkolnej łazience powinna się znaleźć miska ustępowa, umywalka z lustrem, a także kabina prysznicowa, a w przypadku toalet dla chłopców, także pisuar. Według przepisów prawa ilość wyposażenia powinna wynosić mniej więcej 1 obiekt na 20 – 30 osób, a w przypadku najmłodszych, powinno być ich więcej i przypadać 1 na 15 dzieci. Tu także istotne będzie, jaki typ armatury wybierzemy i wręcz zaleca się wybór tych bardziej kolorowych. W ten sposób łazienka stanie się przytulniejsza, a najmłodsi poczują się bardziej komfortowo.
Armatura łazienkowa w przedszkolu musi być wykonana z odpowiednich materiałów i ważne, by posiadała powłokę antybakteryjną. Jak wiadomo, w przypadku dzieci, zachowanie czystości ma ogromne znaczenie, dla zdrowia całej placówki. Warto też zamontować inne akcesoria, jak dozowniki na mydło, pojemniki na ręczniki, wieszaki.
Na jakiej wysokości armatura łazienkowa w przedszkolu?
W przypadku dzieci wszystkie elementy łazienki powinni znajdować się na odpowiedniej wysokości, dostosowanej do wzrostu użytkowników. Miska WC powinna się znaleźć mniej więcej 32 – 35 cm nad ziemią. Nieco wyżej znajdzie się umywalka. Jeżeli chodzi o kabiny ubikacji, powinny być stosunkowo szerokie, minimum 80 cm, przy wysokości do 140 cm i głębokości do 120 cm.