Portal o budowie i remoncie

Informacje dla domu i ogrodu - Beton-wiercenie.pl

Instalacje fotowoltaiczne coraz popularniejsze

kwi 30, 2021
fotowoltaika

Konieczność wprowadzenia szybkich zmian w produkcji prądu i sposobach ogrzewania domów w czasie zimy sprawiła, że na znaczeniu w szybkim tempie zyskują instalacje fotowoltaiczne. Pozyskiwanie czystej energii ze słońca stało się coraz popularniejsze. Na wykonanie domowej instalacji decydują się liczni właściciele domów jednorodzinnych, którym zależy na zminimalizowaniu wysokości rachunków za prąd i dbałości o środowisko. Jeśli i Ty chcesz produkować czystą energię elektryczną, sprawdź, jakie są korzyści z użytkowania paneli fotowoltaicznych.

1. Instalacje fotowoltaiczne to oszczędność pieniędzy

2. Czyste środowisko, zdrowsze życie

3. Bezobsługowe działanie i bezawaryjność

4. Prosty sposób na niezależność energetyczną

5. Instalacje fotowoltaiczne w całej Polsce

We współczesnym świecie coraz więcej mówi się o ekologii. Kryzys klimatyczny, pandemia, wymieranie całych ekosystemów i liczne katastrofy naturalne skłaniają ludzkość do refleksji. Kolejne pokolenia muszą dbać o planetę, by móc na niej dalej żyć. Jednym ze sposobów dbania o środowisko jest ograniczenie zużycia prądu i produkowanie czystej energii. Można ją wytwarzać za pomocą instalacji fotowoltaicznych, które coraz częściej powstają na dachach domów jednorodzinnych w całym kraju. Dowiedz się więcej o korzyściach z użytkowania paneli fotowoltaicznych. 

Instalacje fotowoltaiczne to oszczędność pieniędzy

Instalacje fotowoltaiczne są cenione głównie z powodu sporych oszczędności finansowych. Dzięki nim płaci się za prąd znacznie mniej niż wcześniej, a rachunki spadają nawet o 90%. Dla osób, które zużywają sporo energii elektrycznej, jest to znakomita wiadomość. Panele fotowoltaiczne kosztują od kilkunastu do kilkudziesięciu tysięcy złotych, jednak już po 7-10 latach inwestycja w nie całkowicie się zwraca dzięki obniżeniu rachunków za prąd. Dodatkowo panele działają przez co najmniej kilka kolejnych lat, co przekłada się na realne oszczędności rzędu co najmniej kilku tysięcy złotych. Oszczędności są tym wyższe, im więcej używa się sprzętów zasilanych energią elektryczną. 

Czyste środowisko, zdrowsze życie

Fotowoltaika to nic innego jak przekształcanie energii z promieni słonecznych w energię elektryczną. Słońce umożliwia dzięki temu wytwarzanie czystego prądu, bez tworzenia niebezpiecznych pyłów ze spalania paliw kopalnianych. Użytkowanie instalacji fotowoltaicznej ogranicza emisję niebezpiecznych związków do atmosfery, co sprawia, że powietrze jest czyste i zdrowe. Dodatkowo ogranicza się efekt cieplarniany, dzięki czemu zmniejsza się ryzyko kryzysu klimatycznego. 

Korzystanie z paneli fotowoltaicznych to dbałość o przyszłość kolejnych pokoleń, które potrzebują czystej gleby, wody i powietrza, by dalej żyć na Ziemi. Produkcja energii elektrycznej z energii słonecznej nie wiąże się również z hałasem, który bywa dokuczliwy w pobliżu ferm wiatrowych. Panele fotowoltaiczne nie mają ponadto negatywnego wpływu na zdolność echolokacji bądź tworzenia siedlisk przez dzikie zwierzęta oraz ptaki.

Bezobsługowe działanie i bezawaryjność

Moduły fotowoltaiczne są przygotowane do całorocznej pracy. Ogniwa działają bezawaryjnie nawet w czasie deszczu, siarczystych mrozów lub opadów śniegu. Dzięki nim pozyskuje się prąd nawet w pochmurne dni oraz w sytuacji, gdy na panelach zalega warstwa białego puchu. Cała instalacja działa w pełni bezobsługowo, co sprawia, że po jej zamontowaniu na dachu i podłączeniu do licznika, nie trzeba robić już nic. Wystarczy tylko cieszyć się z darmowego prądu, który codziennie będzie płynął w instalacji. 

W przypadku paneli fotowoltaicznych awarie są niezwykle rzadkie, dlatego uznaje się, że cała instalacja działa praktycznie bez przerwy. Moduły są przygotowane do pracy przez co najmniej kilkanaście lat. Przez ten czas nie trzeba ich wymieniać, naprawiać bądź zmieniać ich ustawień. Dla użytkowników jest to bardzo wygodne, gdyż nie muszą się o nic martwić. Ewentualne problemy z funkcjonowaniem fotowoltaiki rozwiązuje firma, która montowała panele. 

Prosty sposób na niezależność energetyczną

Po zamontowaniu instalacji fotowoltaicznej na dachu domu jednorodzinnego zyskuje się pełną niezależność energetyczną. Użytkownicy mogą produkować prąd, nawet w przypadku, gdy cały dzień jest pochmurno. Dzięki temu zarówno w lecie, jak i w zimie, ma się pewność, że w razie awarii sieci energetycznej, będzie się miało stały dostęp do prądu. Jest to ważne zwłaszcza dla osób, które prowadzą działalność gospodarczą we własnym domu lub korzystają z ogrzewania elektrycznego. Instalacja fotowoltaiczna zniweluje problemy związane z przerwami w dostawie energii elektrycznej.

Instalacje fotowoltaiczne w całej Polsce

Co ważne, instalacje fotowoltaiczne mogą być montowane na terenie całej Polski. Nie ma żadnych ograniczeń w możliwości ich stosowania z powodu niedostatecznego nasłonecznienia lub nieodpowiedniego ukształtowania terenu. Panele działają wydajnie zarówno nad morzem, jak i w górach, gdzie jest zdecydowanie chłodniej. Dzięki temu niemalże każdy inwestor, budujący nowy dom, decyduje się na stworzenie własnej instalacji fotowoltaicznej.