Portal o budowie i remoncie

Informacje dla domu i ogrodu - Beton-wiercenie.pl

Innowacyjne ogrzewanie podłogowe w Twoim domu

paź 19, 2021
folie grzewcze

Każdy lubi zimą czuć w domu ciepło pod nogami. Jednak jak to się dzieje, że podłoga jest ciepła lub temperatura pomieszczenia wzrasta? Poprzez przekazywanie ciepła! Wyróżniamy 3 sposoby przekazywania ciepła:

  • przewodnictwo – zachodzi przy bezpośrednim kontakcie ciał o różnych temperaturach,
  • konwekcja – polega na translokowaniu ogrzanych cząstek ku górze, gdy nieogrzane przechodzą w dół. Jest to podstawowy sposób przekazywania ciepła w klasycznych kaloryferach,
  • promieniowanie – przenoszenie ciepła na odległość za pomocą promieniowania elektromagnetycznego, promieniowanie może również zachodzić w próżni.

W czasie projektowania oraz na początku budowy naszego wymarzonego domu warto przemyśleć instalację ogrzewania podłogowego. Zwłaszcza że na rynku są już dostępne nowocześniejsze formy ogrzewania podłogowego od tych dostępnych kilka czy kilkanaście lat temu. Nowoczesne folie grzewcze składają się z 11 warstw o grubości 0,7 mm. Środek maty stworzony jest z włókna węglowego oraz pasty z karbonu. Dodatkowo pokryta jest dwoma warstwami laminatu. Wysokiej jakości laminaty zapewniają odporność na termokurczliwość oraz bezawaryjność maty.

Jakie ogrzewanie podłogowe wybrać?

Podczas wyboru ogrzewania podłogowego ciekawą propozycją są folie grzewcze ze sklepu Soltec. Instalacja fotowoltaiczna przekazuje energię elektryczną uzyskaną z modułów do folii grzewczej za pomocą zespolonego systemu ogrzewania. Jest to system bezawaryjny, dzięki czemu nie musimy martwić się o awarię takiego rozwiązania. Z jej zastosowania płynie jednak bardzo wiele korzyści. Zarówno finansowych, zdrowotnych jak i estetycznych.

Stabilne rachunki

Korzyści finansowe nadal dla Polaków są najbardziej wymiernym aspektem jakiegokolwiek działania. W przypadku montażu innowacyjnego systemu ogrzewania podłogowego, jakim jest folia grzewcza, rachunki za ogrzewanie równają się tym za energię elektryczną. Folie i maty grzewcze, mają wysoką sprawność. Przekształcają energię elektryczną zasilania niemal w 100% w energię cieplną. Wykorzystując energie z paneli fotowoltaicznych i połączenie z matami grzewczymi decydujemy się na rozwiązanie z wieloma plusami. Maty są proste w montażu, a dodatkowo są bezpieczne. Posiadają szereg zabezpieczeń przeciwpożarowych i przeciwprzepięciowych, dzięki którym ograniczają ryzyko.

Wybór dla alergików

Instalację folii grzewczej powinni rozważyć alergicy i astmatycy. W porównaniu do klasycznego systemu ogrzewania, w którym źródłem ciepła wewnątrz mieszkania są grzejniki, w przypadku maty grzewczej nie powstaje ruch powietrza. Jest to wynik ogrzewania pomieszczenia w znacznej mierze przez promieniowanie podczerwone. Dzięki użyciu takiej technologii w pomieszczeniu nie unosi się kurz czy pyłki. Domownik cierpiący na alergię na pewno doceni brak kataru czy swędzenia skóry.

Rozkład temperatury

Brak ruchu powietrza w pomieszczeniach pozwala na zupełnie inny rozkład temperatury. Wiadomo, że temperatura wskazana na termostacie czy termometrze, to średnie wartości z wszystkich poziomów. Przy zastosowaniu tradycyjnych kaloryferów zawsze wyższa temperatura będzie na wyższym poziomie w mieszkaniu, gdyż ciepło naturalnie gromadzi się pod sufitem. Po zamontowaniu folii grzewczej wyższa temperatura jest przy podłodze, a im wyższy poziom pomieszczenia, tym temperatura jest mniejsza. Ma to ogromny wpływ na komfort cieplny użytkowników, a także na lepsze samopoczucie.

Optymalna wilgotność

Zastosowanie folii grzewczej wpływa na wyższą wilgotność pomieszczenia niż przy zastosowaniu grzejników. Jest to skorelowane z rozkładem temperatury w pomieszczeniu. Optymalna wilgotność pomieszczenia mieści się w przedziale od 40% do 60%. Takie wartości pozytywnie wpływają na nasze samopoczucie, a także zapobiegają podrażnieniu oczu czy dróg oddechowych.

Brak kaloryferów

Jest to czynnik zupełnie estetyczny, choć w perspektywie aranżacji pomieszczenia oraz kwestii zachowania czystości zapewne dość istotny. Przy zastosowaniu folii grzewczej możemy zagospodarować całe pomieszczenie. Nie musimy ukrywać grzejnika, który nie zawsze pasuje do naszego wnętrza. Dodatkowo żmudne sprzątanie miejsca za kaloryferem nigdy nie będzie już problemem!