Mikrocement od lat znajduje zastosowanie w wielu domach oraz innych budynkach. Doskonale sprawdza się jako wykończenie powierzchni, zwłaszcza podłóg. Posadzki z mikrocementu to nowoczesne rozwiązanie, korzystne nie tylko ze względów estetycznych, ale również praktycznych. Dlaczego warto zdecydować się na tego typu posadzki?
Czym są posadzki z mikrocementu?
Aby wyjaśnić, czym są i co cechuje posadzki z mikrocementu, trzeba najpierw przedstawić kwestię tego, czym w ogóle jest mikrocement. Mowa o materiale powstającym na bazie cementu i żywicy. Cement to główny materiał budulcowy betonu. To przede wszystkim jemu beton zawdzięcza swoją twardość i wytrzymałość na obciążenia. Właściwości cementu przekładają się rzecz jasna także na parametry mikrocementu, który również jest ponadprzeciętnie wytrzymałym materiałem. Po części zawdzięcza to jednak również żywicy, która ponadto odpowiada także za elastyczność materiału. Ta ostatnia z wymienionych cech szczególnie przydatna okazuje się właśnie w przypadku posadzek z mikrocementu. Żywice to również materiały powszechnie wykorzystywane przy wykańczaniu powierzchni. Nie tylko jako składowe mikrocementu, ale również samodzielnie. Posadzki żywiczne cieszą się dużą popularnością ze względu na walory estetyczne i techniczne. Czym tak właściwie jest żywica? To materiał syntetyczny, czyli innymi słowy tworzywo sztuczne.
Dlaczego posadzki z mikrocementu?
Możliwości w zakresie wyboru posadzki jest dzisiaj bardzo wiele. Zatem czemu decydować się akurat na mikrocement? Powodów ku temu jest bardzo wiele. Po pierwsze walory estetyczne są nie do przecenienia. Mikrocement to materiał, który przypomina nieco beton. Jednak nie zawsze występuje w jasnoszarym kolorze. Wybór barw jest w zasadzie nieograniczony. Tym, co wyróżnia omawiany materiał, jest niejednorodność koloru. Pewne zaciemnienia są naturalnym elementem każdej posadzki z mikrocementu.
W jakich aranżacjach i w jakich pomieszczeniach sprawdzą się posadzki z mikrocementu? Na pewno będą doskonałym wyborem w przypadku wnętrz wykonanych w stylu industrialnym. Surowe posadzki z tego materiału będą doskonale pasować do pokrytych cegłami ścian oraz do dodatków metalowych i szklanych. Jednak wybierając odpowiedni kolor posadzki, warto zdecydować się na mikrocement również w przypadku wnętrza nowoczesnego, urządzonego w stylu minimalistycznym.
Mikrocement to nie tylko szereg walorów estetycznych, ale również technicznych. Materiał doskonale radzi sobie z wilgocią, zupełnie jej nie wchłaniając. Nie ma zatem obawy, że wilgoć w powietrzu zniszczy ścianę czy też doprowadzi do rozwoju grzyba lub pleśni. Dzięki temu z powodzeniem można stosować posadzki z mikrocementu w łazienkach. Warto jeszcze raz podkreślić również wytrzymałość mechaniczną mikrocementu. Cechuje się on także odpornością na działanie substancji chemicznych. Generalnie, w zasadzie w każdych warunkach mikrocement będzie prezentował się doskonale nawet po upływie wielu lat. Uniwersalność tego materiału objawia się również w możliwości stosowania go w połączeniu z ogrzewaniem podłogowym.