Portal o budowie i remoncie

Informacje dla domu i ogrodu - Beton-wiercenie.pl

Zalety i wady kominów ceramicznych

maj 20, 2022
Kominy ceramiczne

Współczesne budownictwo oferuje wiele różnorodnych rozwiązań, jeśli chodzi o zabudowę kominów domowych. Jednym z popularniejszych jest ceramiczna zabudowa. W poniższym artykule przyjrzymy się, jakie są zalety i wady kominów tego typu.

Kominy ceramiczne – zalety, które doceni każdy

Na efektywnie funkcjonujący komin wpływa kilka czynników. Są to między innymi przekrój, wysokość i kształt przewodów. Jednak dużą rolę odgrywa też sam materiał, z jakiego komin jest wykonany. We współczesnym budownictwie coraz częściej wykorzystuje się kominy z ceramiki, które stanowią doskonałą alternatywę dla kominów stalowych.

Jakie zalety mają kominy ceramiczne? Przede wszystkim kominy ceramiczne są uniwersalne i bardzo odporne na różne uszkodzenia, również te związane z wysoką temperaturą. Komin ceramiczny jest w stanie dobrze pracować nawet przy temperaturach wynoszących 600 st. Celsjusza. Rodzaj spalanego paliwa w kominie ceramicznym nie ma zbyt wielkiego znaczenia dla ich trwałości. W kominach tego tupu można więc swobodnie używać brykietu, drewna, węgla i pelletu. Dobrze współpracują także z kotłami na olej, gaz, a nawet z piecami kaflowymi.

W związku z opisaną powyżej trwałością, kominy ceramiczne nie odkształcają się i nie ulegają korozji. Zakładając odpowiednie dbanie o komin i właściwą jego eksploatację, może on nam posłużyć przez wiele lat, w przeciwieństwie do kominów stalowych. Dodatkową zaletą kominów ceramicznych jest fakt, że zamawiając je w dobrych firmach, takich jak np. Kominex, możemy wybrać komin o różnej estetyce i wyglądzie. Do wyboru mamy więc kominy ceramiczne zabudowywane lub wolnostojące. Dzięki temu możemy w doskonały sposób zaaranżować przestrzeń kominkową w domu.

Czy kominy ceramiczne mają jakieś wady?

Jak w przypadku każdego rozwiązania do domu, również w kominach ceramicznych można dostrzec pewne wady. Kominy ceramiczne są przede wszystkim droższe niż stalowe, pod warunkiem, że wykonane są z dobrej jakości materiału. I tutaj pojawia się kolejna kwestia – wyłącznie kominy wyprodukowane z dobrej jakości produktów będą funkcjonować poprawnie i pozwolą cieszyć się nimi przez długi czas. Stosowanie słabej jakości ceramiki może doprowadzić do pęknięć, chropowatości, a to oznacza nieestetyczne uszkodzenia. Dużą uwagę należy przywiązać też do montażu – komin musi być dobrze wentylowany, aby pracował poprawnie. Dobry komin ceramiczny rozpoznamy przede wszystkim po jego gładkich ściankach. Powierzchnia komina nawet o delikatnej chropowatości powinna wzbudzić naszą czujność. Wówczas należy się upewnić, czy na pewno komin ceramiczny wykonany jest z dobrych jakościowo materiałów.