Portal o budowie i remoncie

Informacje dla domu i ogrodu - Beton-wiercenie.pl

Zadaszenia ogrodowe – wiaty samochodowe, carporty i pawilony. Na czym polega różnica?

sty 11, 2021
Zadaszenie ogrodowe

Zadaszenia ogrodowe zapewniają ochronę przed niekorzystnym wpływem warunków atmosferycznych. W przypadku niesprzyjającej pogody – deszczu, mocnego słońca, przestrzeń ogrodu staje się nie do końca użytecznym miejscem. Zadaszenia ogrodowe mogą pełnić zarówno funkcję altany, jak i miejsca postojowego dla samochodu – ochraniając go przed zmienną pogodą. Jakie są różnice pomiędzy wiatą samochodową carport oraz pawilonem?

Rodzaje zadaszeń ogrodowych

Zadaszenia ogrodowe to bardzo często konieczność, zwłaszcza latem, gdy na dworze panują upały. Można wówczas wykorzystać to miejsce, jako dodatkową przestrzeń pracy czy też spotkań ze znajomymi. Świetnie sprawdzi się również, jako miejsce postojowe dla samochodu.

Zadaszenia ogrodowe w postaci wiaty carport to otwarta konstrukcja, która posiada zadaszenie oraz maksymalnie 3 ściany. Zgodnie z zasadami prawa budowlanego, zachowując określone warunki, nie jest traktowana jako budynek, ale budowla. Oznacza to, że jej budowa nie będzie wymagać aż tyle formalności, co tradycyjny garaż. Carport to doskonałe rozwiązanie umożliwiające ograniczenie wpływu warunków atmosferycznych na komfort korzystania z przestrzeni ogrodu. Wiaty carport są stosunkowo tanie i szybkie w budowie.

W przypadku konstrukcji do 50 m2 należy jedynie zgłosić taki zamiar do starostwa. Poza tym produkowane wiaty to dziś nowoczesne rozwiązanie gwarantujące pełną funkcjonalność. Posiadają one bardzo często również pomieszczenia gospodarcze i z powodzeniem mogą spełniać funkcję magazynku.

Pawilony ogrodowe to zazwyczaj konstrukcja służąca czystej rekreacji. Mają one formę zmodyfikowanego namiotu, o wyglądzie mocno zbliżonym do altany. Ich głównym zadaniem jest ochrona przed nadmiernym nasłonecznieniem, deszczem, czy też wiatrem. Nowoczesne pawilony to konstrukcje, które mogą być użytkowane cały rok. Są one wykonane z bardzo stabilnej konstrukcji, na poszycie, której składają się tkaniny. Zdarza się również tak, że dach zastąpiony jest poliwęglanem z możliwością rozsuwania go.

Dlaczego warto wykonać zadaszenie ogrodowe?

Dobrze wykonane zadaszenie ogrodowe gwarantuje ochronę przed niekorzystnym wpływem warunków atmosferycznych, tworząc jednocześnie miejsce do odpoczynku lub bezpiecznego przechowywania samochodu. Najpopularniejszymi rozwiązaniami są wiaty samochodowe carport, pawilony oraz pergole, które spełniają te warunki idealnie.

Jak mówi pracownik firmy New Garden Style oferującej sprzedaż zadaszeń ogrodowych: Poszukując innych rozwiązań na zadaszenie ogrodu, warto pamiętać również o takich rozwiązaniach jak pergole. Cechują się one bardzo łatwym montażem, który umożliwia zagospodarowanie przestrzeni wypoczynkowej w bardzo szybki sposób.

Decydując się na wykonanie zadaszenia ogrodowego, zaleca się wybór jedynie renomowanych firm oferujących taki asortyment. Duży wybór produktów oraz doświadczony personel to gwarancja udanego zakupu.