Portal o budowie i remoncie

Informacje dla domu i ogrodu - Beton-wiercenie.pl

W jaki sposób złącza Geka odnajdują się w dzisiejszym rolnictwie i ogrodnictwie?

sie 13, 2022
rolnictwo

Dzisiaj zwrócimy uwagę na tak zwane złącza Geka. Są powszechnie znane jako najlepszy dostępny rodzaj złącza do węży, równocześnie są absolutnym faworytem do zastosowań komercyjnych i rolniczych. Spójrzmy na ten wyjątkowy element nieco bliżej!

Czym wyróżniają się złącza Geka?

W złączach Geka zachwyca przede wszystkim ich wytrzymała, prosta w użyciu konstrukcja. To właśnie ona sprawia, że są trwałe i niezawodne. Działają po prostu przez ściśnięcie dwóch elementów razem. Zamykają się razem i mają doskonałe uszczelnienie zapobiegające wyciekom i marnowaniu wody.

Gdzie zazwyczaj można się spotkać ze złączami Geka?

  • centra ogrodnicze,
  • gospodarstwa rolne.

Jednak warto zauważyć, że złącze Geka jest tak uniwersalne, że naprawdę nie ma powodu, dla którego nie można go używać również w domu. Asortyment tych złączek do węży, szczególnie chętnie jest stosowany przez profesjonalne ogrodnictwo. To rozwiązanie jest wyjątkowo skuteczne w zastosowaniach z długimi wężami i w sytuacjach z użyciem wysokiego ciśnienia. Jeśli więc szukasz czegoś w jednej z tych dziedzin, zdecydowanie warto zapoznać się bliżej z możliwościami tych złączy.

Co warto zapamiętać na temat złączy Geka?

Niemiecka firma Karasto stworzyła szybkozłącze Geka na początku lat 30. XX wieku i zostało zaprojektowane i wyprodukowane jako skuteczne szybkozłącze do węża do wody. Oryginalnie wyprodukowane z mosiądzu złącza Geka są teraz zwykle dostępne ze stali nierdzewnej i tworzywa sztucznego. Niedawno wprowadzono ich nową wersję do zastosowań związanych z wodą pitną. W tym przypadku wyróżnikiem złączy Geka jest to, że posiada hermafrodytową główkę, co oznacza, że niezależnie od rozmiaru gwintu czy końcówki węża, wielkość główki łączącej pozostaje niezmieniona, co czyni ją bardzo uniwersalną.

Oryginalne złącza Geka są obecnie szeroko stosowane w ogrodnictwie i powszechnie spotykane jako złącze do nawadniania na polach golfowych i boiskach. Warto też o złączach Geka powiedzieć, iż ich funkcja charakteryzuje się dobrymi natężeniami przepływu, a sama konstrukcja jest łatwa do łączenia i rozłączania, wymaga jedynie ćwierć obrotu do wykonania połączenia. Łączenie złączy Geka jest szybkim i prostym procesem. Odległość poszczególnych elementów jest taka sama dla wszystkich rozmiarów i wszystkich materiałów, co 40mm. Dwie połówki złączy są ściśnięte razem i obrócone o ćwierć obrotu, co pozwala, jak już wyżej zauważono – w pełni wykonać połączenie. Aby odłączyć, wystarczy przekręcić w przeciwnym kierunku. Jest to bardzo prosty proces i nie wymaga dużej siły.