Portal o budowie i remoncie

Informacje dla domu i ogrodu - Beton-wiercenie.pl

Czym obrabiać drewno?

wrz 28, 2022
obróbka drewna

Drewno jest materiałem niezwykle uniwersalnym. Wykorzystywane jest podczas budowy domów, ale także do wznoszenia altan ogrodowych. Wykonuje się z niego także meble, które cechuje nie tylko duża wytrzymałość, ale także ponadczasowy design. Drewno jest także chętnie wybieranym materiałem przez majsterkowiczów i osób zajmujących się modelarstwem. Warto zatem wiedzieć, czym najlepiej obrabiać drewno i przygotowywać je do dalszych prac wykończeniowych.

Szlifierki do dużych i płaskich powierzchni

Nawet gotowe deski drewniane mogą mieć wystające sęki, drzazgi i chropowatą powierzchnię. Taki materiał nie sprawdzi się przy konstruowaniu mebli. Warto je zatem odpowiednio przygotować.

Do szlifowania drewna koniecznie wybierz właściwą szlifierkę. Na rynku znajdziesz wiele typów szlifierek, które sprawdzają się do nieco innych prac i elementów. Jeśli masz za zadanie oszlifować duże i płaskie powierzchnie z drewna, koniecznie wybierz szlifierki taśmowe lub oscylacyjne. Oba urządzenia cechują się dużą i stabilną powierzchnią roboczą, dzięki czemu znacznie szybciej wygładzisz surowe drewno lub oszlifowane. Narzędzia te przyspieszą także zdzieranie starej warstwy farby czy lakieru na starych meblach. W ten sposób przygotujesz szybko powierzchnię do nałożenia nowej warstwy zabezpieczającej drewno przed czynnikami zewnętrznymi.

Zarówno szlifierki oscylacyjne, jak i taśmowe mogą zdzierać grubszą warstwę z drewnianych powierzchni. Wystarczy wyposażyć je w papier o niższej granulacji.

Precyzyjne szlifierki do urozmaiconych powierzchni

Szczególnie w meblarstwie często istnieje potrzeba szlifowania powierzchni drewnianych o nieregularnych kształtach. Fronty mebli często zdobione są wypukłościami, drobnymi dekoracjami czy żłobieniami. W jaki sposób zedrzeć starą warstwę lakieru z takiej powierzchni? W tym wypadku także warto sięgnąć po szlifierkę. Jednak przy nieregularnych powierzchniach szlifierki taśmowe czy oscylacyjne nie zawsze będą najlepszym wyborem.

Znacznie precyzyjniejsze są szlifierki kątowe i mimośrodowe. Do obróbki nieregularnej powierzchni świetnie sprawdzają się oba urządzenia. Szlifierka mimośrodowa wyposażona jest w głowicę, która porusza się ruchem oscylacyjnym i mimośrodowym. Ponadto jej elastyczny talerz świetnie dopasowuje się do elementów wypukłych i wystających. Nic więc dziwnego, że narzędzie to jest szeroko wykorzystywane w meblarstwie. Szlifierki mimośrodowe są jednymi z najbardziej uniwersalnych modeli, dlatego często znajdują się także na wyposażeniu amatorskich warsztatów.

Podobny szeroki zakres prac możesz wykonać za pomocą szlifierki kątowej. Narzędzie to możesz wyposażyć w tarcze do obróbki drewna, ale także do metalu czy tworzyw sztucznych.

Obróbka drewna wcale nie musi być uciążliwym zadaniem. Wystarczy, że wybierzesz do tego odpowiednie narzędzie. Do obróbki dużych i płaskich powierzchni najlepiej nadają się szlifierki taśmowe lub oscylacyjne. Z kolei do obróbki powierzchni o nieregularnych kształtach użyj szlifierki kątowej lub oscylacyjnej.