Jeśli szukasz nowoczesnych dodatków do swojego domu, verticale mogą być świetnym rozwiązaniem. Ich minimalistyczny wygląd i duża funkcjonalność to główne zalety, wyróżniające je spośród wszystkich osłon okiennych. Są najczęściej wybieranym systemem osłon okiennych w biurach, ale równie często decydujemy się na nie na użytek domowy. Z łatwością dopasujesz je do każdego wnętrza, choć najlepiej prezentują się w nowoczesnym pomieszczeniach. Co jeszcze musisz wiedzieć o verticalach?
Skąd ta popularność?
Verticale, zwane również żaluzjami pionowymi, jeszcze kilka lat temu kojarzone były wyłącznie z biurem. Faktycznie, od tego zaczęła się cała popularność tych niewątpliwie bardzo nowoczesnych osłon okiennych, które z czasem zagościły również w domach i mieszkaniach. Tworzą znakomite tło dla nowoczesnego wystroju wnętrza, ze względu na minimalizm i prostotę wykonania. Kolejną zaletą jest możliwość dopasowania koloru osłony do kolorystyki pomieszczenia lub koloru dominującego w nim. Verticale są przy tym bardzo łatwe w utrzymaniu czystości, rzadko wymagają profesjonalnego czyszczeniu, a to dzięki specjalnej impregnacji materiału, który nie wchłania zanieczyszczeń, dzięki czemu bardzo łatwo je usunąć. Codzienna pielęgnacja sprowadza się zwykle do ścierania kurzu za pomocą ściereczki z mikrofibry lub odkurzacza na najniższej mocy ssącej wraz z miękką końcówką.
Verticale – dobra ochrona przed słońcem i zapewnienie prywatności
Zbytnie nasłonecznienie w pomieszczeniu może dać się we znaki szczególnie wtedy, gdy pracujemy lub odpoczywamy. Zbyt wysokie temperatury mogą być nie tylko dokuczliwe, ale i niebezpieczne, dlatego warto pomyśleć nad sposobem ich obniżenia. Dobrym rozwiązaniem mogą się okazać verticale, czyli żaluzje pionowe montowane w sposób inwazyjny do ściany. Tworzą one świetną ochronę przed wpadającymi przez szyby okienne promieniami słonecznymi, pomagając obniżyć temperaturę wewnątrz, a także zapewniając prywatność osobom przebywającym w tych pomieszczeniach. Stabilność i trwałość konstrukcji zapewniają najwyższej jakości materiały, a skuteczność ochrony przeciwsłonecznej – specjalna impregnacja tkaniny, gwarantująca odpowiednią ochronę przed promieniami UV. Osłona mocowana jest na szynie, która wyglądem przypomina zwykły karnisz, z tą różnicą, że można ją stosować zarówno do powierzchni poziomych, jak i ukośnych.
Verticale – gdzie się sprawdzą, a gdzie lepiej unikać?
Verticale sprawdzą się w przypadku większości okien, możliwość dopasowania ich rozmiaru do wymiaru konkretnego okna oraz pod kątem kolorystyki, jest ogromną zaletą. Użytkownik może obracać lamele o 180 stopni wokół własnej osi i ustawiać bardzo precyzyjnie odpowiedni kąt padania promieni słonecznych, regulując tym samym ilość światła w pomieszczeniu. W biurach są dodatkowo wykorzystywane jako ściana działowa, dzięki czemu można małym kosztem wyodrębnić dodatkowe pomieszczenie do pracy. Ze względu na swoje spore rozmiary, verticale stosuje się głównie na dużych oknach i pod ich kątem zostały stworzone. Maksymalna szerokość osłony może dochodzić nawet do 5 m. Z tego samego względu verticale zupełnie nie nadają się do niewielkich i wąskich okien. Ich masywny wygląd może dodatkowo podkreślić niewielkie rozmiary okna, wizualnie je zmniejszając lub zwężając.