Portal o budowie i remoncie

Informacje dla domu i ogrodu - Beton-wiercenie.pl

Kuchenka w stylu retro. Przegląd modnych kuchenek i piekarników

lis 30, 2021
kuchenka

Każdy z nas marzy o pięknej i stylowej kuchni. Aranżacje mogą być różne – od wnętrza w stylu rustykalnym, czy industrialnym, po niezwykle popularny ostatnio vintage czy retro. Aby urządzić kuchnię w stylu retro, będziesz potrzebował odpowiednich rekwizytów. Najprostszym wyborem są kuchenki i piekarniki w stylistyce retro.

Czym charakteryzuje się styl retro?

Wiele osób myli ze sobą styl retro i vintage. Obydwie te aranżacje nawiązują do dawnych czasów, stawiając na sentymentalny nastrój i starodawne elementy wystroju. Styl retro to więc powrót zarówno do lat pięćdziesiątych, jak i sześćdziesiątych czy siedemdziesiątych, a nawet osiemdziesiątych. Jednak pomiędzy stylem retro i vintage jest jedna zasadnicza różnica. Styl vintage stworzony jest z elementów, które faktycznie są stare – następnie możemy je odnowić i korzystać do woli z ich autentycznego wyglądu. Natomiast styl retro zawiera w sobie meble, które są nowe, jednak stylizowane są na dawną modłę. W tym przypadku raczej nie kupujemy starych mebli, sprawdzą się one natomiast we wnętrzach stricte nawiązujących do konkretnej epoki. Kuchenki i piekarniki z drugiej ręki (sprzedajemy.pl) to świetne uzupełnienie przestrzeni kuchennej. Warto tutaj zaznaczyć, że sprzęty, które były wytwarzane dawniej bardzo często działają dużo lepiej, niż współczesne ich odpowiedniki.

Modne kuchenki retro

Kuchenki w stylu retro to przede wszystkim kuchenki gazowe. Mogą one być połączone z piekarnikiem, lub nie, chociaż taka forma jest najbardziej popularna. Kolory kuchenek w stylu retro to w dużej mierze biały lub kremowy. Często jednak wyróżniamy także kuchenki w stylu retro w kolorze czarnym lub białym ze złotymi elementami – taka kuchenka wygląda naprawdę niezwykle. Jeśli chodzi o formy, dominują tutaj spore, kwadratowe bryły, ale równie często stawia  się na długą zabudowę łączącą kuchenkę z blatem. Szczególnie pięknie wyglądają tutaj kolory pastelowe, które nadają wnętrzu wyglądu rodem z lat pięćdziesiątych. Kuchenki w stylu retro to także szarości oraz nieśmiertelne jasne i czekoladowe brązy.

Najmodniejsze piekarniki retro

Piekarnik w stylu retro jest najczęściej, jak już zostało wspomniane, połączony z kuchenką. Jednak bardzo często występują także niewielkie piekarniki wolnostojące, które mają rozmiar niewielkiej komody – takie niewielkie piekarniki są wygodne i ekonomiczne. Jeśli chodzi o zdobienia, to również popularne jest połączenie złotych elementów, na przykład uchwytu z kremowym lub czarnym tłem. Piekarniki w stylu retro mogą mieć różne kształty, często otwór, przez który możemy widzieć naszą potrawę jest półokrągły lub nawet okrągły. Tutaj również występują dość ciężkie bryły, zasadniczo jednak piekarniki w stylu retro powinny być niewielkie.

Styl retro ma wielu wielbicieli. Przede wszystkim kojarzy się z latami pięćdziesiątymi i sześćdziesiątymi i takimi klimatami jak radio na pokrętło czy zafascynowanie kosmosem. Obecnie możemy znaleźć wiele różnego rodzaju stylizacji, które pozwolą nam na powrót do dawnych czasów.