Portal o budowie i remoncie

Informacje dla domu i ogrodu - Beton-wiercenie.pl

Rodzaje rolet wewnętrznych – jak je wybrać?

gru 19, 2020
rolety dzień noc

Wybór odpowiednich rolet wewnętrznych może budzić różne dylematy, szczególnie wtedy gdy zauważymy, że istnieje wiele różnych rodzajów rolet i trzeba się im dobrze przyjrzeć, żeby wybrać do własnego mieszkania te najlepsze. Od czego zacząć i na jakie właściwości rolet zwrócić uwagę?

Rodzaje rolet wewnętrznych – krok po kroku

Rolety wewnętrzne możemy podzielić na kilka różnych rodzajów. Najbardziej podstawowy podział to ten związany z ich konstrukcją. Możemy tu wyróżnić rolety klasycznie zwijane, austriackie, rzymskie, plisowane oraz modne w ostatnich latach rolety typu dzień-noc. Każdy z tych rodzajów układa się nieco inaczej pod kątem podnoszenia rolet: zwijane rolują się w rolkę u szczytu okna, rzymskie zasuwają się na zakładki i mają system fiszbinów i sznurków ułatwiających ten proces, a austriackie do złudzenia przypominają zasłonę lub teatralną kurtynę. Ciekawe są również rolety plisowane, które układają się w kształt harmonijki i dodają pomieszczeniom wyraźnej elegancji oraz rolety dzień-noc zaprojektowane na zasadzie poziomych pasków, z których jeden daje dostęp do światła, a drugi nie.

Typy rolet ze względu na sposób ich montażu

Osobno rolety wewnętrzne można podzielić ze względu na to, w jaki sposób się je montuje. Tu podział jest na dwa rodzaje: rolety bezinwazyjne i inwazyjne. Jak sama nazwa wskazuje, te pierwsze montuje się na ramie okna i nie wymagane są do nich działania inwazyjne typu wiercenie w oknie, ani w ścianie. Cechują się prostotą montażu i demontażu. Drugie, rolety wewnętrzne inwazyjne zakłada się w nieco bardziej wymagający sposób i żeby dobrze trzymały się okna, trzeba je w nie wwiercić, więc wpływają one bezpośrednio na strukturę ramy okiennej lub pobliskiej ściany.

Rolety w pełni i nie w pełni zaciemniające

Dodatkowych podziałem, jaki należy umieścić jeśli chodzi o rolety wewnętrzne jest ich rola zaciemniająca. Rolety np. do sypialni powinny w pełni chronić pomieszczenie przed przedostawaniem się do niego światła księżyca czy świateł wielkiego miasta znajdującego się za oknem. Zdrowy sen, co zresztą udowodnili naukowcy, powinien przebiegać w całkowicie wyciemnionym pomieszczeniu, a jeśli chodzi o jasność dobiegającą zza okien – to rolety wewnętrzne całkowicie zaciemniające, są w tym przypadku opcją sprawdzającą się idealnie. Inaczej rolety dobieramy do kuchni czy salonu: tu pełne zaciemnienie nie jest wymagane, dlatego swobodnie można postawić na rolety wewnętrzne o stopniu przenikania światła np. 50% czy 30%. W zupełności zasłonią one wnętrze przed spojrzeniami z zewnątrz, ale nie odetną dopływu światła całkowicie.