Portal o budowie i remoncie

Informacje dla domu i ogrodu - Beton-wiercenie.pl

Rodzaje łańcuchów przemysłowych i ich wykorzystanie

lip 23, 2021
łańcuchy przemysłowe

Łańcuchy przemysłowe to popularny środek przenoszenia napędu, który stosowany jest w wielu gałęziach napędu. Wysokiej jakości łańcuch napędowy, który jest odpowiednio dobrany to warunek niezawodności i długotrwałości funkcjonowania wielu urządzeń. Łańcuchy składają się z szeregu podobnych do siebie ogników, które są ze sobą połączone i tworzą całość łańcucha, który bardzo łatwo zmienia kształt. Co warto wiedzieć o łańcuchach przemysłowych?

Jakie są rodzaje łańcuchów przemysłowych?

Istnieją trzy główne rodzaje łańcuchów przemysłowych, które wykorzystywane są zależnie od potrzeb i przeznaczenia. Są to łańcuchy drabinkowe, pierścieniowe i płytkowe.

Łańcuchy drabinkowe często stosowane są jako cięgna dźwigniowe i napędowe. Stworzone są z płytek i sworzni. Obecnie jednak nie stosuje się ich w napędach maszyn. Spowodowane jest to ich małą trwałością, której przyczyną jest zużywanie przegubów, które mają niewielką powierzchnię roboczą. W ramach łańcuchów drabinkowych wyróżnić możemy podrodzaje:

  • łańcuchy drabinkowe sworzniowe,
  • łańcuchy drabinkowe tulejkowe,
  • łańcuchy drabinkowe rolkowe,

Łańcuchy pierścieniowe mają najprostszą konstrukcję. Składają się bowiem jedynie z ogniw, które są ze sobą bezpośrednio połączone. To sprawia, że nie są przystosowane do przenoszenia napędu w maszynach. Są za to bardzo wytrzymałe na rozciąganie, co sprawia, że są niezwykle popularne. Korzysta się z nich jako zabezpieczeń przed poślizgiem, ale także podczas zakotwiczania statków. Są też często wykorzystywane podczas podnoszenia i zawieszania ładunków.

Ostatni rodzaj łańcuchów, łańcuchy płytkowe stworzone są ze specyficznego połączenia płytek. Najczęściej stosuje się je w przemyśle ciężkim. Ten rodzaj łańcucha zbudowany jest jedynie z płytek i sworzni. Nie posiada żadnych tulejek i rolek. Bardzo często ten typ łańcucha spotkać można w wózkach widłowych, gdzie służą do podnoszenia ciężarów. Co ciekawe, spotkać je można także w zegarkach, gdzie często służą do ich zapinania.

Łańcuchy można podzielić także na innej podstawie – ilości posiadanych rzędów. W tym podziale wyróżnia się:

  • łańcuchy jednorzędowe (pojedyncze),
  • łańcuchy dwurzędowe (sparowane),
  • łańcuchy wielorzędowe

Najprostsze są oczywiście łańcuchy jednorzędowe, które spotykane są w prostych konstrukcjach i maszynach. Przykładem takiego łańcucha jest ten, który znaleźć można w każdym rowerze. Łańcuchy dwu lub wielorzędowe nie są tak popularne jak te pojedyncze, ale nadal są niezwykle popularne. Spotkać je prawdopodobnie można we wszystkich typach maszyn, które obecnie funkcjonują, Łańcuchy wielorzędowe najczęściej spotykane są w przemyśle transportowym, zwłaszcza tym morskim, gdzie cenione są one za swoją moc i wytrzymałość. To bowiem sprawia, że są idealnym narzędziem do unoszenia i przemieszczania ciężkich elementów, które trudno byłoby przetransportować w inny sposób.

Kto i jak wykorzystuje łańcuchy przemysłowe?

Łańcuchy przemysłowe wykorzystywane są w wielu różnych branżach przemysłu. Jest tak ze względu na ich skuteczność i niezawodność. Najczęściej łańcuchy napędowe wykorzystywane są razem z dopasowanymi do nich kołami zębatymi. Takie połączenie spotkać można w specjalistycznych maszynach rolniczych czy przemysłowych, ale także rowerach czy motocyklach.

Często łańcuchy przemysłowe spotykane są w liniach technologicznych, na przykład w przemyśle elektromaszynowym, chemicznym ale także spożywczym czy rolniczym. Niektóre rodzaje łańcuchów są także wykorzystywane w maszynach do pakowania bądź maszynach drukarskich. Ciężko jednak określić wszystkie możliwe zastosowania i sposoby wykorzystania łańcuchów przemysłowych, ponieważ są one wykorzystywane w wielu różnych dziedzinach i formach. Firma produkująca łańcuchy przemysłowe dostarcza je bowiem w wielu różnych rozmiarach i długościach, co jeszcze bardziej zwiększa możliwości ich stosowania.

Łańcuchy przemysłowe są niezbędnym elementem wielu urządzeń i maszyn z różnych gałęzi przemysłu. Można śmiało stwierdzić, że są jednymi z najważniejszych elementów wielu z tych urządzeń, które nie byłyby w stanie funkcjonować bez tego rodzaju elementów. Warto postawić na łańcuchy przemysłowe wysokiej jakości od sprawdzonego producenta, co zapewnia ich długotrwałość i wytrzymałość.