Na rynku znajdziemy kilka rodzajów strugarek – począwszy od tradycyjnych ręcznych po zautomatyzowane w obróbce strugarki czterostronne. Czym charakteryzuje się każdy z typów?
Strugarka strugarce nierówna
Jak wspomnieliśmy na początku, strugarki dzielą się na wiele rodzajów. Wszystkie łączy za to podstawowa funkcja jaką pełnią – usuwanie nadmiarowego materiału drzewnego za pomocą specjalnych noży. Mamy szeroki przegląd od tanich ręcznych heblów za kilkadziesiąt złotych, skończywszy na strugarkach czterostronnych za kilkaset tysięcy.
Typy strugarek
Poniżej wymieniliśmy najbardziej popularne typy strugarek:
- strugarki ręczne – tego typu strugarki są używane także przez amatorów. Gdy jeszcze nie znano silników, do obróbki drewna używano właśnie tego rodzaju sprzętu. Obecnie obok strugarek wykorzystujących siłę ludzkich mięśni, mamy modele napędzane silnikami – głównie elektrycznymi. Prosta budowa i niska cena. Niestety brak im precyzji i prędkości pracy. Warsztaty stolarskie potrzebują w swoim „arsenale” również czegoś bardziej zaawansowanego;
- grubościówki – trafia do nich wyrównane drewno. Celem pracy jest nadanie określonej grubości desce. Jest to jedno z ważniejszych urządzeń nawet w małym zakładzie;
- wyrówniarki – celem ich pracy jest uzyskanie zadowalającej pracownika równości materiału. Podobnie jak grubościówki jedno z podstawowych urządzeń nawet w małych warsztatach;
- grubościówko-wyrówniarki – mogą pełnić funkcję zarówno grubościówki, jak i wyrówniarki. Nie musimy wtedy kupować dwóch powyższych sprzętów;
- strugarki dwustronne – strugają deskę zarówno od góry, jak i od dołu;
- strugarki czterostronne – zgodnie ze swoją nazwą strugają drewno z czterech stron. Co ważne – robią to równocześnie. Dzięki temu boki są wykonane równo i gładko. Idealnie nadają się do produkcji listew i podobnych produktów. Strugarki czterostronne są bardzo zaawansowanym technologicznie sprzętem, jednak ich zastosowanie przynosi wymierne korzyści – przede wszystkim w tempie produkcji elementów o powtarzalnych wymiarach.
Którą z nich mam wybrać?
Nie ma jednej odpowiedzi – wiele zależy od nas samych. Przed rozpoczęciem poszukiwań zapytajmy siebie:
- Jaka jest skala produkcji? – Czy dany sprzęt będzie wykorzystywana często, czy tylko okazjonalnie. Nie ma sensu kupować zautomatyzowanej, drogiej maszyny, aby stała w kącie, skoro mogę coś zrobić nieco wolniej za pomocą tańszych (w cenie zakupu i eksploatacji) modelów.
- Jaki jest profil produkcji? – Mogę produkować nawet na masową skalę, ale określonego elementu potrzebuję mało – to także warto wziąć pod uwagę.
Maszyn najlepiej poszukać przez Internet – najwięksi producenci i pośrednicy mają tam swoje strony. Jeśli chcemy zaoszczędzić czas, warto skorzystać z dedykowanej wyszukiwarki do maszyn stolarskich. Pokaże nam (także z podziałem na regiony kraju) produkty z wybranej kategorii.