Portal o budowie i remoncie

Informacje dla domu i ogrodu - Beton-wiercenie.pl

Poddasze ze skosami – jak je wykorzystać i zaaranżować?

sty 31, 2023
Poddasze ze skosami

Domy wyposażone w poddasze użytkowe są najczęściej budowanymi domami jednorodzinnymi. Jak można wykorzystać poddasze, które ma skosy? Zobacz pomysły od UArchitekta na jego zagospodarowanie i porady, które pomogą Ci w urządzeniu wygodnej i funkcjonalnej przestrzeni.

Jak wykorzystać poddasze ze skosami?

Poddasze to przestrzeń, którą można zaaranżować na wiele sposobów. Jak praktycznie wykorzystać poddasze?

Przede wszystkim warto zastanowić się, jakiej powierzchni potrzebujemy w domu, aby korzystało się z niego wygodnie. Na tej podstawie można wybrać najlepszy sposób zagospodarowania domowego poddasza.

Bardzo często na poddaszu zlokalizowane są pomieszczenia sypialne. Sypialnia na niskim poddaszu ze skosami jest bardzo popularnym sposobem jego wykorzystania. Także umieszcza się na nim pokoje dziecięce.

Inna propozycja to użycie poddasza jako przestrzeni do majsterkowania, realizacji hobby czy home office przez osoby pracujące w domu.

Na poddaszu można też urządzić garderobę, miejsce do przechowywania, pralnię.

O czym pamiętać przy projektowaniu poddasza ze skosami?

Projektowanie poddasza ze skośnymi sufitami może być nie lada wyzwaniem. Oto kilka pomysłów na projekt poddasza ze skosami w domu jednorodzinnym:

Wykorzystaj miejsce w pełni
Przy najniższej ścianie i pod skosami używaj niskich mebli lub zabudowy na wymiar, aby jak najlepiej wykorzystać ograniczoną przestrzeń na poddaszu.

Można też wykorzystać pochyły sufit jako element konstrukcyjny, na przykład tworząc wbudowaną półkę na książki, która znajduje się pod jego nachyleniem.

Wydziel przestrzeń
Użyj mebli lub ścianek działowych, aby stworzyć określone przestrzenie na poddaszu, takie jak oddzielny kącik do czytania lub część biurową.

Używaj jasnych kolorów
Wykorzystaj jasne kolory na ścianach, podłogach i suficie, które odbijają światło i mogą sprawić, że przestrzeń będzie bardziej otwarta, optycznie powiększona.

Zadbaj o dostęp do instalacji
Gdy na poddaszu planuje się urządzić łazienkę, pralnię, w takim przypadku trzeba doprowadzić na nią wszystkie niezbędne instalacje. Trzeba uwzględnić je już na etapie projektowania domu jednorodzinnego.