Portal o budowie i remoncie

Informacje dla domu i ogrodu - Beton-wiercenie.pl

Piec akumulacyjny — czym jest i jak działa?

paź 20, 2020
piec akumulacyjny

Piece akumulacyjne są innowacyjnymi urządzeniami grzewczymi, które dają możliwość praktycznie bezobsługowej pracy. Cechują się skutecznym działaniem i wydajnością. Jak działa piec tego typu? Jakie zalety ma zakup pieca akumulacyjnego?

Działanie pieca akumulacyjnego

Piec tego rodzaju działa w dwóch stałych cyklach, jakimi są cykl ładowania i rozładowywania. Ten pierwszy bazuje na przetwarzaniu i magazynowaniu ciepła, jakie uzyskane zostaje z energii elektrycznej. Występuje zazwyczaj w nocnych porach, co pozwala obniżyć opłaty za energię. W tym przypadku piec może pobierać prąd w II taryfie lub w nocnej taryfie. To bardzo dobra alternatywa dla innych elektrycznych pieców. Ponadto, pozwala postawić na oszczędność, nawet korzystając z ogrzewania elektrycznego, które wielu osobom kojarzy się z wysokimi kosztami. Po naładowaniu dochodzi do odcięcia zasilania oraz rozpoczęcia cyklu rozładowywania, który charakteryzuje się przekazywaniem energii grzewczej do wnętrza.

Zalety pieca akumulacyjnego

Piec akumulacyjny jest dobrą opcją dla każdego, kto chce ogrzewać dom za pomocą prądu. Za pomocą specjalnej konstrukcji tego typu rozwiązanie wpływa na oszczędzanie kosztów ogrzewania. Wśród zalet pieców tego typu wyróżnić można:

  • uzyskanie wysokiego komfortu cieplnego we wnętrzu,
  • niskie koszty związane z eksploatacją,
  • niezawodność pracy urządzenia oraz stosunkowo niska awaryjność,
  • bezobsługowa eksploatacja pieca,
  • rozliczenie energii elektrycznej zgodnie z danymi taryfami, co wpływa na oszczędność kosztów.

Okazuje się, że piec akumulacyjny nie wymaga przygotowywania osobnych pomieszczeń, takich jak kotłownia. Nie trzeba także martwić się składem i zakupem żużlu, opału, czy popiołu, co jest kolejnym ułatwieniem w codziennym życiu. Nie bez powodu piece akumulacyjne cieszą się sporym uznaniem na rynku. To efektowna i wygodna opcja, która da nam wygodę.

Wady pieca akumulacyjnego

Wybierając piec akumulacyjny, warto znać także wady, które wiążą się z takim rozwiązaniem. Przede wszystkim urządzenia mają dość duże gabaryty i są ciężkie. Użytkownik w wybranych przypadkach skorzystać musi z zatrudnienia specjalnej firmy, która zajmie się zamontowaniem takiego pieca. Pewnym minusem jest także fakt, że musimy pamiętać o odpowiedniej instalacji zasilającej oraz zwiększenia mocy przyłączeniowej.

Innowacyjne urządzenia grzewcze, jakimi są piece akumulacyjne, dają sporo korzyści i pozwalają zaoszczędzić koszty związane ze zużyciem energii elektrycznej. Warto podkreślić, że piece działają na podstawie dwóch cyklów grzewczych i bazują na bezobsługowej pracy. Zapewniają wygodę podczas użytkowania, jednakże cechują się dużym ciężarem i gabarytami. Jednakże sporo osób uważa, że te niedogodności zostają zniwelowane, gdyż istnieje znacznie więcej zalet związanych z użytkowaniem pieców akumulacyjnych.