Portal o budowie i remoncie

Informacje dla domu i ogrodu - Beton-wiercenie.pl

Jaki system oświetlenia i lamp do garażu

mar 2, 2022
lampy do garażu

Garaż – pomieszczenie w domu lub oddzielne pełniące przeróżne funkcje. Najczęściej nie tylko stanowi schronienie dla auta, ale jest przestrzenią także do innych zastosowań. O ile za dnia często nie ma potrzeby włączać światła, o tyle wieczorem, czy zimową porą już po południu jest w nim po prostu ciemno. Zaznaczyć należ, iż wiele osób minimalizuje ilość garażowych okien, co także nie wpływa pozytywnie na jasność w środku. Parkowanie auta, poszukiwanie narzędzi, czy prace mające za zadanie rozwijać pasję majsterkowania, musza odbywać się w odpowiednim oświetleniu.

Oświetlenie auta w garażu

Zacznijmy od podstawowej funkcji, którą najczęściej spełnia garaż, czyli miejsce parkowania samochodu. W tym przypadku nie potrzebujemy bardzo mocnego światła lampy do garażu. Wystarczy, aby oświetlony był nasz podjazd do garażowej bramy (tu polecamy naświetlacze LED z czujnikiem ruchu), a następnie w środku nasze wysiadanie z naszego środka transportu. Sugerujemy lampy LED natynkowe do garażu na stronie https://dkled.pl na sufit bądź ścianę. Występują one w dwóch odmianach: podłużne lub symetryczne. Moc takich garażowych lamp wynosi najczęściej od 10 do kilkudziesięciu Wat. Jeśli oświetlenie garażowe ma pełnić taką podstawową funkcję sugerujemy moc około 10W na każde 10 metrów kwadratowych. Sugerujemy barwę ciepłą bądź neutralną. Naświetlacz LED zamontowany przed wjazdem do garażu powinien mieć moc pomiędzy 30 a 50W a jego światło musimy skierować w ten sposób, aby nadmiernie nie oślepiać kierowcy podczas wjazdu do środka. 

lampa do garażu

Oświetlenie magazynu w garażu

Jedną z funkcji garażu jest przestrzeń magazynowa na różnorakie rzeczy. Są to opony, narzędzia, jedzenie i wiele innych, których nie sposób wymienić. Można stwierdzić, iż niektóre garaże całkowicie zmieniają swój profil na magazyn, dobrze jeśli zdołamy utrzymać tam porządek 🙂 Powszechnie wiadomo, że im więcej rzeczy próbujemy zmagazynować, tym większy nieład nam grozi. Polecamy jako lampy do garażu rozważyć hermetyczne oprawy na świetlówki LED do garażu, lub liniowe plafony. Technologia LED pomoże nam zaoszczędzić energię i sprawi, iż nasze oświetlenie do garażu będzie trwałe. Do oświetlenia półek, wnęk i innych magazynowych zakamarków mogą posłużyć mobilne lampi na pałąku, które można zawiesić na jakimś wystającym elemencie lub do metalowej części regału, gdyż z reguły mają one w środku magnez. Takie lampi pomogą nam w oświetleniu okolic silnika, gdy podnosimy maskę. Wiele osób posiadających samochody dostawcze używa takich lampek do oświetlenia przestrzeni transportowej. 

Oświetlenie miejsca pracy w garażu

Tu należy się szczególnie przyłożyć, gdyż odpowiednie oświetlenie miejsca pracy sprzyja naszemu bezpieczeństwu. Zbyt słaby system oświetlenia w garażu w rejonie pracy sprawia, iż staje się ona mniej wydajna i  bardziej męcząca. W przypadku prac powodujących pył, wilgoć i inne substancje w powietrzu sugerujemy hermetyczne plafony, lub oprawy szczelne z dedykowanymi świetlówkami. Taki system oświetlenia jest szczelny, podatność na uszkodzenia minimalna a łatwość w ewentualnej wymianie źródła światła nie do przecenienia. Pamiętajmy, iż poprawnie zainstalowane oświetlenie w garażu służące majsterkowaniu nie powinno powodować cieni i mieć wystarczającą moc oraz barwę neutralną lub zimną.

lampy do garażu

Oświetlenie wnęk i innych trudno dostępnych miejsc w garażu

Do oświetlenia tak zwanych zakamarków jak najbardziej możemy użyć mobilnych lampek LED, lub naświetlaczy na statywach. Do wyboru mamy statywy stojące (z regulowaną wysokością) bądź podłogowe. Zauważyć należy, iż naświetlacza możemy użyć także bez statywu opierając go na uchwycie. Pamiętać tylko należy od przewodzie zasilającym. Manewrowanie naświetlaczem i przenoszenie go po zakątkach garażu w różnych jego częściach może być kłopotliwe. Sporo osób używa lampek nakładanych na pasku na głowę. Dzięki takiemu rozwiązaniu snop światła podążą za naszym wzrokiem.

Oświetlenie do garażu – podsumowanie

Podsumowując na oświetlenie do garażu składać się mogę różnorakie lampy mające spełniać określone nie zawsze wspólne cele. Wybierać zatem można spośród:

  • plafonów natynkowych, 
  • plafonów hermetycznych LED,
  • hermetycznych opraw ze świetlówkami,
  • naświetlaczy zamontowanych na statywie bądź stacjonarnie na ścianie,
  • mobilnych lamp zasilanych akumulatorem lub baterią.

Główne cele, które mają spełniać odpowiednie lampy do garażu to:

  • komfortowy wjazd, parkowanie i wysiadanie z auta,
  • odpowiednie światło podczas drobnych prac w kąciku majsterkowicza,
  • wygodne szukanie różnorakich rzeczy w części magazynowej naszego garażu.