Portal o budowie i remoncie

Informacje dla domu i ogrodu - Beton-wiercenie.pl

Jak oszczędzić na budowie – 5 praktycznych porad

paź 29, 2020
Budowa i remont

Budowa domu to nie lada wyzwanie, nie tylko jeśli chodzi o koszty, ale również o czas, nerwy i stres, które są z nim nieodłącznie związane. Wiele młodych ludzi zastanawia się, jak zaoszczędzić na budowie domu? Czy jest to w ogóle możliwe? Podpowiadamy.  

Jaki projekt wybrać – gotowy czy indywidualny? 

Gotowe projekty kuszą wielu ludzi, którzy pragną mieć własny dom, ale szukają pól, na których można by było zaoszczędzić. Wybór jest ogromny, dlatego coraz więcej osób decyduje się właśnie na gotowe projekty. Jeśli masz wątpliwości, gotowy projekt możesz pokazać fachowcom, którzy ocenią, czy jest on wart uwagi i czy warto się na niego zdecydować. Decydując się na gotowe rozwiązania najlepiej jest postawić na dom o prostej bryle, najlepiej parterowy, posiadający dwuspadowy dach oraz okna o regularnych kształtach. Co w przypadku, gdy jednak pragniesz wybudować dom własnego projektu? Przecież satysfakcja i zadowolenie z tego, że dom, w którym mieszkasz jest najpiękniejszy to nieopisane szczęście i bezcenne doświadczenie. Nie bój się więc ryzyka, zapytaj o poradę architektów i wykonawców. Oni z pewnością na bazie swojego doświadczenia, pomogą Ci podjąć właściwą decyzję.  

Ustal, czego potrzebujesz 

Okazały taras z widokiem, duże i jednocześnie niepotrzebne poddasze, przesuwne drzwi chowane w ścianę, zdobione antresole czy inne udogodnienia – im bardziej zagłębiamy się w projekty, tym częściej zauważamy, że są one coraz bardziej wymyślne. Pamiętajmy jednak, aby nie działać pochopnie. Dom ma być przede wszystkim funkcjonalny, bezpieczny i komfortowy. Zbyt dużo nowoczesnych rozwiązań na raz może sprawić, że dom będzie za drogi w eksploatacji i mało komfortowy. Warto więc stawiać przede wszystkim na proste rozwiązania, które nigdy nie wyjdą z mody i zawsze będą funkcjonalne.  

Rozważ wszelkie za i przeciw – ogromne okna, na które decyduje się obecnie coraz więcej osób, to nie tylko więcej światła w domu, ale również większe koszty ogrzewania. Pamiętaj także, że o ile wystrój wnętrza jest bardzo łatwo zmienić, o tyle decyzje podjęte na etapie projektu domu mogą nie być już tak proste w modyfikacji. 

Wiele osób myśląc o budowie nie wyobraża sobie jej realizacji bez kredytu. Atrakcyjna pożyczka czy kredyt mogą okazać się jedynym źródłem pozyskania funduszy na ten cel. Aby otrzymać kredyt należy sporządzić wstępny kosztorys, który pokaże nam na co tak naprawdę możemy sobie pozwolić. Pamiętajmy, że kosztorys nigdy nie jest w 100% miarodajny – warto zawsze założyć około 10% błąd w statystykach.  Na budowie lub nie – w każdym domu przyda się zestaw profesjonalnych i jednocześnie funkcjonalnych narzędzi. Wiertarko-wkrętarki Makita to narzędzie, którego nie może zabraknąć w naszych domach. Przydadzą się zarówno podczas budowy czy remontu, ale również pomogą w drobnych naprawach.  

Wiele osób zastanawia się nad budową domu. Często jest to decyzja, uzależniona od wielu czynników i aspektów. Właściwie prowadzona budowa domu zaczyna się od odpowiedniego projektu, który dostosowany jest do obowiązujących przepisów i norm budowlanych. Wszelkie ustalenia i prace powinny być na bieżąco monitorowane, co ułatwi przeprowadzenie ich na właściwym poziomie.  

Jak właściwie zaplanować budowę domu? 

Budowa nie składa się z etapów łatwiejszych i trudniejszych – błędy mogą bowiem zostać popełnione na każdym z nich. Jak to zwykle bywa sprawy przyjmują najmniej oczywisty obrót wtedy, gdy najmniej się tego spodziewamy. Błędy mogą zdarzać się przy każdej nadarzającej się okazji i na każdym etapie budowy. Może być to uzależnione od niewłaściwego przepływu informacji. Każdy z wykonawców powinien pospiesznie zgłaszać każdą wątpliwość do kierowników i inwestorów. Nie jest bowiem możliwe uniknięcie błędów, jeśli brakuje odpowiedniej komunikacji.  

Podstawowym warunkiem dobrze zaplanowanego remontu jest nic innego jak właściwy i szczegółowy projekt, który uniemożliwi błędną interpretację planów. Warto mieć świadomość, że niektóre błędy i potknięcia mogą mieć znaczne skutki w przyszłości – nie tylko zwiększają koszty, ale również mogą powodować kłopoty urzędowe.  

Budowa domu – najważniejsze informacje 

Jedne z najważniejszych błędów można popełnić już na etapie rozpoczynania prac, a właściwie jeszcze przed ich rozpoczęciem. Mogą one polegać na złym wytyczeniu budynku, na przesunięciach jego obrysu względem granic posesji, źle wytyczonych osiach czy też złym obróceniu budynku względem stron świata. Z tego względu tak ważne jest sprawdzenie przez uprawnionego geodetę, czy wszystko zostało wytyczone w prawidłowy sposób oraz czy jest to jest to właściwie zrozumiałe przez wykonawcę.  

Warto mieć świadomość, że nawet nieznaczne przesunięcie budynku lub samych ścian mogą mieć bardzo poważne konsekwencje. Tego rodzaju zmiany zaliczane są do tych bardziej poważnych, dlatego cały dom nie będzie zgodny z projektem. Może to oznaczać duże problemy dla inwestorów. W tej sytuacji niezbędne będzie złożenie ponownie wymaganych dokumentów w urzędzie. Może zdarzyć się również tak, że urząd nie wyda pozwolenia na budowę domu, jeśli nie będzie on zgodny z określonymi wymogami z planu miejscowego zagospodarowania terenu.