Portal o budowie i remoncie

Informacje dla domu i ogrodu - Beton-wiercenie.pl

Dlaczego warto zdecydować się na balkonową albo ogrodową markizę?

kwi 15, 2022
dom

Mówi się, że markiza jest najpiękniejszym rodzajem zadaszeń balkonowych, tarasowych i ogrodowych, a w tym stwierdzeniu nie ma ani grama przesady. W przeciwieństwie do nowoczesnych żagli w stylu śródziemnomorskim zachwycają urokiem oraz romantyczną estetyką. Ogromną zaletą jest wszechstronność zastosowania markiz, bo zamontować je można na balkonie, tarasie, w ogrodzie, w także nad sklepową witryną czy ogródkiem restauracyjnym. Na czym polega konstrukcja markizy i dlaczego jest tak chętnie wybieranym rozwiązaniem?

Rodzaje markiz

Ze względu na przeznaczenie wyróżniamy kilka rodzajów markiz: tarasowe, balkonowe, ogrodowe oraz fasadowe. Pierwsze z wymienionych doskonale sprawdzają się w przypadku sporych tarasów, na których potrzebna jest ochrona przeciwsłoneczna pozwalająca swobodnie korzystać z przestrzeni na świeżym powietrzu. Markizy balkonowe Mysłowice natomiast są rozwiązaniem dedykowanym głównie balkonom wystającym – loggie ze względu na swoją konstrukcję mają w tym zakresie nieco ograniczone możliwości. Wariant ogrodowy pozwoli Ci ukryć przed intensywnymi promieniami słonecznymi meble rattanowe, leżaki, a także mnóstwo innych gadżetów sprzyjających wypoczynkowi. Markiza fasadowa, podobnie jak klasyczna roleta, chroni wnętrze domu przed nadmiernym przegrzewaniem w słoneczne dni. 

Jak zbudowana jest markiza?

W klasycznej markizie – tarasowej albo balkonowej – najważniejszym elementem jest akrylowe lub poliestrowe poszycie zaimpregnowane w taki sposób, by było odporne na działanie promieni słonecznych i opadów atmosferycznych. Rolę szkieletu konstrukcji gra wysięgnik zintegrowany z mechanizmem sterującym. Według fachowców, którzy specjalizują się w montażu markiz, najlepszym rozwiązaniem są konstrukcyjne elementy z aluminium pomalowanego metodą proszkową oraz rozpięcie na nich poszycia akrylowego. Aluminiowy wysięgnik charakteryzuje się lekkością, łatwością w montażu, a przede wszystkim doskonałą trwałością. 

Dlaczego warto zamontować markizę na balkonie, tarasie albo w ogrodzie?

Oprócz niezaprzeczalnych walorów estetycznych markizy cechują się również szeregiem funkcjonalności. Przede wszystkim stanowią skuteczną barierę przed intensywnymi promieniami słonecznymi, które wpływają na płowienie ogrodowych mebli i innych akcesoriów. Dzięki wodoodpornej powierzchni poszycia akrylowego markiza chroni wyposażenie balkonu lub ogrodu także przed deszczem, dzięki czemu możemy swobodnie na zewnątrz trzymać meble tapicerowane bądź takie z rozmaitymi poduszkami czy kocami. Co ważne, istnieje ogromny wybór kolorów i wzorów poszyć, dzięki czemu każdy będzie mógł dopasować markizę do własnych preferencji oraz aranżacji tarasu.