Portal o budowie i remoncie

Informacje dla domu i ogrodu - Beton-wiercenie.pl

Zasady działania przyssawki

wrz 14, 2020
warsztat

Praca w różnych gałęziach przemysłu wymaga od pracowników używania odpowiednich urządzeń. Dzięki nim możliwe jest wykonywanie czynności w bardziej komfortowych warunkach i z zachowaniem najwyższych norm bezpieczeństwa. Jednocześnie wiąże się to z wydajniejszą i efektywniejszą pracą. Jest to szczególnie ważne w przypadku tych rodzajów prac, które w jakikolwiek sposób zagrażają życiu lub zdrowiu człowieka.

Z powodzeniem wykorzystywane są zatem różnorodne manipulatory przemysłowe, które wyposażane są w przyssawki. Decydując się na automatyzację pewnych procesów pracy w swoim przedsiębiorstwie w pierwszej kolejności należy zadbać o odpowiednie wyposażenie stanowisk pracy. W zależności od charakteru wykonywanych czynności konieczne jest użycie właściwych narzędzi oraz większych maszyn. Jednak istnieje pewna grupa urządzeń, które okazują się być niezastąpione w wielu przypadkach. Dotyczy to między innymi manipulatorów, a więc żurawi, balanserów itp. Większość z nich wyposażana zostaje w przyssawki.

Te niewielkie przedmioty stanowią podstawę działania wielu urządzeń. Przyssawki są wykonane z gumy i powstają w oparciu o najnowsze rozwiązania technologiczne. Wykorzystane w nich pewne mechanizmy zasysające mają umożliwiać bezpieczne przenoszenie rozmaitych przedmiotów. Warto wiedzieć, w jaki sposób działa przyssawka. W momencie przystawienia jej do powierzchni przedmiotu, tworzy szczelną komorę. W tym momencie, działanie mechaniczne lub automatyczne pomaga zaciągnąć gumę. Pierwszy sposób to użycie małej dźwigni, drugi – zastosowanie pompy próżniowej. W ten sposób przyssawka może szczelnie przywrzeć do powierzchni przedmiotu. Umożliwia to uniesienie go i przeniesienie w wybrane miejsce.

W zależności od rodzaju powierzchni, ale przede wszystkim od wagi przedmiotu, należy odpowiednio dobierać przyssawki. Im waga większa, tym średnica przyssawki również powinna być większa. Pozwoli to uniknąć niepotrzebnych strat spowodowanych zbyt dużym obciążeniem przyssawek. Ma to również niebagatelne znaczenie w kwestii bezpieczeństwa. Przyssawka, która nie jest przystosowana do podnoszenia ciężkich przedmiotów, może spowodować odczepienie się od ich powierzchni co bezpośrednio zagrażałoby zdrowiu, a nawet życiu człowieka. Nie tylko średnica przyssawek ma znaczenie. Liczy się również ich ilość. Im większy i cięższy jest przedmiot, tym przyssawek powinno być więcej. Koniecznie należy przy tym wiedzieć, w jaki sposób trzeba je rozmieścić na płaszczyźnie. Pod uwagę musi być wzięty środek ciężkości.

Decydując się na użycie przyssawek, warto wiedzieć, jakie ich rodzaje wybrać. W przypadku powierzchni charakteryzującej się nieznaczną krzywizną, odpowiednia będzie przyssawka typu B. Natomiast wokół naroży niezastąpiona jest przyssawka typu D. Do powierzchni wklęsłej doskonale nadają się przyssawki typu U. Jeśli siła podnoszenia jest równoległa do powierzchni podnoszonego przedmiotu, to najodpowiedniejsza będzie przyssawka typu F. Z kolei typ P nadaje się do powierzchni nierównych, natomiast ten sam rodzaj, ale z regulowanym podparciem doskonale sprawdza się w przypadku powierzchni cienkich.

Typ OC to przyssawka przeznaczona do przedmiotów o podłużnym kształcie, a B-MF-M będzie odpowiednia do montowania na końcówkach przedmiotów typu rurkowego. W tym wypadku przyssawki mogą zostać zamocowane za pomocą specjalnej obejmy zaciskowej. Istnieją również odpowiednie przyssawki, które posiadają mocowanie z gwintem wewnętrznym oraz zewnętrznym, a także z mocowaniem wielootworowym. W tym przypadku, otwór może być ssący lub nośny. Daje to efekt w postaci możliwości połączenia wielu przyssawek przy pomocy specjalnych złączek.

W tym momencie zaczynają pracować jako jeden zespół. Jeśli pozostają zbędne, niewykorzystane otwory, to wystarczy wkręcić w nie zaślepki. Dość popularne są również wspomniane wcześniej przyssawki z kołnierzowym mocowaniem typu B-MF-M. W razie konieczności, bez przeszkód można użyć obejmę zaciskową. Da to umocnienie połączenia. Istnieją również przyssawki sprawdzające się podczas przenoszenia butelek szampańskich itp. oraz przyssawki, które charakteryzują się wysoką odpornością na ścieranie oraz zużycie. Są one produkowane w kilku wielkościach oraz wersjach, co umożliwia szersze ich zastosowanie.

Elektronarzędzia

Decydując się na zautomatyzowanie pewnych procesów pracy, warto pomyśleć o wykorzystaniu odpowiednich przyssawek. Te niewielkie gumowe zakończenia manipulatorów oraz w wersji ręcznej stanowią nieocenioną pomoc wszędzie tam, gdzie konieczne jest przenoszenie dużych i ciężkich przedmiotów. Zatem, przyssawki doskonale sprawdzają się na placach budowy, w magazynach oraz na stacjonarnych stanowiskach rozmaitych linii produkcyjnych. Nowocześnie opracowane technologie oraz wykorzystanie najlepszych systemów i mechanizmów zasysających pozwala na stworzenie przyssawek odznaczających się niebywale wysoką jakością. Ich użycie pozwoli stworzyć bardziej komfortowe warunki pracy z zachowaniem najwyższych norm bezpieczeństwa oraz przełoży się na bardziej efektywne i wydajne działania. Warto docenić przede wszystkim przyssawki przemysłowe, o których jest mowa na stronie. Dzięki nim praca wielu ludzi staje się nie tylko bezpieczniejsza, ale także łatwiejsza.