Żurawie samochodowe chętnie wykorzystywane są do prac wysokościowych, najczęściej w budownictwie. I nic dziwnego, ich konstrukcja pozwala na przenoszenie nawet bardzo ciężkich materiałów. Jakimi powinien być jednak udźwig żurawia? I czym on tak naprawdę jest? Sprawdź.
Najważniejszym parametrem, który pozwala sklasyfikować żurawie, jest udźwig. Jest on o tyle istotny, że przestrzeganie dopuszczalnego udźwigu pozwala na prawidłową i bezpieczną pracę na konkretnym terenie. Czym zatem jest udźwig? I co warto o nim wiedzieć? Odpowiedź znajdziesz poniżej.
Czym jest udźwig?
Czym jest udźwig? To, innymi słowy, największe obciążenie, które żuraw samojezdny jest w stanie podnieść przy danym wychyleniu wysięgnika. W naszym parku maszynowym można wynająć dźwig liebher ltm 1130, o udźwigu 130T. Mierzony jest w kilogramach lub tonach. O udźwigu informują m.in. producenci żurawi. Dzięki informacji o udźwigu możemy dowiedzieć się o wartości obciążenia, pozwalającego na prawidłową pracę dźwigu w określonych warunkach (bez konieczności powodowania usterek). Najczęściej udźwig w żurawiach samochodowych wynosi od 15 do 150 ton. Warto jednak zaznaczyć, że w praktyce nie wykorzystuje się wartości maksymalnego udźwigu podczas prac z żurawiem.
Udźwig – od czego zależy?
Na udźwig wpływa wiele czynników. Ważny jest tutaj m.in. moment udźwigu, czyli ciężar ładunku zawieszonego na konkretnym wysięgu. Znajomość jego wartości umożliwia lepsze zaplanowanie pracy z wykorzystaniem żurawia. Jeśli znasz wagę ładunku, możesz też sprawdzić w tabeli udźwigów, na jakim wysięgu (czyli odległości osi podnoszonego ciężaru od osi żurawia) można podnieść dany ciężar. Tutaj warto czasem skorzystać z diagramu wysokości podnoszenia z naniesionymi udźwigami. Do czego może się to przydać? Ano do tego, aby lepiej oszacować ewentualną możliwość kolizji, np. z różnymi budynkami czy też elementami infrastruktury na budowie. To pomoże Ci również sprawdzić, czy można określony ładunek podnieść na interesującą Ciebie wysokość.
Co więcej, na udźwig wpływa również długość wysięgu. Im jest ona dłuższa, tym mniejszy jest udźwig, natomiast im jest ona krótsza, tym większy jest udźwig. Istotny jest również kąt nachylenia wysięgnika, typ zastosowanego olinowania, wysokość podnoszenia (którą należy pomniejszyć o wysokość ładunku) oraz głębokość opuszczania. Znaczenie ma również sposób podparcia żurawia – ten czynnik jest istotny zwłaszcza na trudnym terenie. W takich przypadkach należy wziąć pod uwagę także maksymalne nachylenie podłoża, po którym zamierza przemieszczać się dany żuraw. Wartość tego parametru jest zależna od masy własnej żurawia. Nie można też zapomnieć o prędkości opuszczania i podnoszenia ładunków, a także obracania wysięgnika i teleskopowania, czyli rozkładania.
Zaplanuj roboty z Dźwigami Cecuga
Masz wątpliwości odnośnie tego, jakie są możliwości przeprowadzenia prac przy pomocy wybranego żurawia? Jeśli tak, skontaktuj się z nami. Chętnie pomożemy Ci wybrać odpowiedni dźwig oraz zaplanować roboty, które ukończymy z pełnym sukcesem. Dzięki temu, że mamy wgląd do dokumentacji techniczno-ruchowej maszyny, możemy też wyeliminować potencjalne zagrożenia.