Portal o budowie i remoncie

Informacje dla domu i ogrodu - Beton-wiercenie.pl

Taśma do folii paroizolacyjnej – jaki rodzaj zastosować i jak ją montować?

paź 4, 2021
taśma

Łączenie paroizolacji to kluczowy element jej montażu. Brak szczelnego połączenia skutkować będzie przedostawaniem się pary wodnej w głąb izolacji, niezależnie od jej rodzaju. To z kolei przyczyni się do osłabienia właściwości termoizolacyjnych budynku. Taśmy różnią się od siebie, a ich wybór zależy od materiałów, które chcemy ze sobą połączyć. Jak wybrać najlepszy rodzaj łączenia i cieszyć się suchą i ciepłą izolacją?

Wybór taśmy zależy od rodzaju zastosowanej paroizolacji

Wybór taśmy paroizolacyjnej nie jest specjalnie skomplikowany. Zależy on od rodzaju paroizolacji montowanej na poddaszu. Do dyspozycji mamy żółte folie z polietylenu, które są najtańsze, ale także folie zbrojone i aluminiowe. Każda z nich wymaga innej taśmy do wykonania trwałego połączenia. Możemy wybrać samoprzylepne taśmy, które stosuje się do połączeń zewnętrznych oraz dwustronne, które przykleja się pomiędzy dwoma warstwami paroizolacji. Część z nich nadaje się do połączeń folii z elementami drewnianymi, ale takie miejsca zdecydowanie lepiej połączyć wykorzystując specjalistyczne kleje.

Do łączenia folii aluminiowej trzeba wykorzystać odpowiednie taśmy do folii paroizolacyjnej, które wykonane są z tego samego materiału i pomagają trwale połączyć elementy paroizolacji.

Jak łączyć paroizolację wykorzystując taśmy?

Z pozoru czynność ta wydaje się banalnie prosta i taka faktycznie jest przy większości elementów. Problemy pojawiają się w miejscach trudno dostępnych oraz na łączeniach folii z konstrukcją drewnianą. Większe lub mniejsze rozszczelnienia wpływają na jakość paroizolacji. Warto więc postarać się, by zachować idealną szczelność, która zapewni suchą i dobrze działającą termoizolację.

Przed przyklejeniem taśmy na folie, warto zwrócić uwagę na zachowanie odpowiedniej czystości. Praca w pomieszczeniach, w których ułożona jest wełna mineralna, charakteryzują się sporym zapyleniem, a nieoczyszczona folia może spowodować słabą jakość połączenia. Warto więc starannie przetrzeć miejsce, w którym przyklejana będzie taśma. Pomoże nam to zachować idealne połączenie i całkowitą szczelność.

Układając paroizolację, trzeba pamiętać, by zostawić odpowiedni zakład folii, dzięki temu połączenie za pomocą taśmy będzie łatwiejsze do wykonania. Wszelkie łączenie folii ze ścianami, warto wykonać, z wykorzystaniem specjalnego uszczelniacza pamiętając, by wcześniej zagruntować ścianę specjalnym środkiem. To wszystko pozwoli zapewnić maksymalną szczelność paroizolacji.