Sprężarki to urządzenia niezbędne w niektórych procesach technologicznych. Pomagają oczyszczać elementy maszyn, napełniają powietrzem koła, materace, a także mają zastosowanie w pneumatyce. Sprężarki dzieli się na olejowe i bezolejowe. Rodzaj sprężarki tłokowej powietrza ma duże znaczenie w przypadku niektórych urządzeń, źle dobrana sprężarka może zaburzyć proces technologiczny.
Zastosowanie i działanie sprężarek tłokowych powietrza
Działanie sprężarek polega na wykorzystywaniu przepływu powietrza, które wprawia w ruch wirnik lub tłok. Wirnik to element obracający się z dużą prędkością, a prędkość przyczynia się do powstawania podciśnienia. Podciśnienie zasysa powietrze atmosferyczne, które wdmuchiwane jest w wybrane miejsce. Dzięki temu sprężarki tłokowe powietrza zasilają instalacje, które wymagają wysokiego natężenia przepływanego powietrza, czyli głównie stosuje się je na liniach produkcyjnych. Kompresory, czyli mniejsze sprężarki powietrza znalazły zastosowanie w warsztatach mechanicznych, na stacjach diagnostycznych oraz na stacjach paliw, gdzie służą do napełniania powietrzem kół samochodowych. Sprężarki tłokowe powietrza dzieli się na olejowe i bezolejowe. Jakie są różnice między tymi dwoma rodzajami?
Bezolejowe sprężarki tłokowe powietrza
Bezolejowe urządzenia znalazły zastosowanie wszędzie tam, gdzie istnieje konieczność stosowania sprężonego powietrza, ale elementy instalacji są wrażliwe na obecność oleju. Chodzi tutaj głównie o linie produkcyjne w przemyśle spożywczym, kosmetycznym lub farmaceutycznym oraz stacje uzdatniania wody. Nietrudno zauważyć, że obecność oleju w sprężarkach tłokowych powietrza byłaby niekorzystna dla procesu produkcyjnego oraz dla bezpieczeństwa produktu. Stosowane w zakładach produkcyjnych urządzenia cechują się dużą masą oraz większym zbiornikiem powietrza niż urządzenia domowe.
Olejowe sprężarki tłokowe powietrza
Olejowe urządzenia sprężające powietrze są powszechnie wykorzystywane w warsztatach samochodowych oraz w zakładach przemysłowych. Cechują się niskimi kosztami eksploatacji oraz stosunkowo wysoką wydajnością. Z racji specyfiki działania nie są wykorzystywane w przemyśle spożywczym i kosmetycznym. Olejowe sprężarki tłokowe powietrza są bardzo proste w obsłudze oraz w konserwacji. Niewielkie gabarytowo kompresory znalazły zastosowanie w gospodarstwach domowych. Mogą być niezwykle pomoce w pompowaniu kół, ale też w malowaniu natryskowym. Wśród sprężarek tłokowych powietrza wyróżnia się również podstawowe urządzenia, jakim są narzędzia pneumatyczne, czyli np. wiertarka, szlifierka oraz gwoździarka.