Podczas modernizacji lub rozbudowy systemu sprężania powietrza koniecznie należy zainwestować w odpowiedni osuszacz sprężonego powietrza. To urządzenie pozbywa się nadmiaru wilgoci z gazu, dzięki czemu chroni sprzęt przed korozją i uszkodzeniem. Jaki osuszacz sprężonego powietrza wybrać?
Osuszacze sprężonego powietrza – na co zwracać uwagę przed zakupem?
Na rynku istnieje kilka typów osuszaczy sprężonego powietrza. Jednak najpowszechniejsze na rynku są 3 rodzaje tych urządzeń: ziębnicze (chłodnicze), adsorpcyjne i membranowe. Każdy z nich ma swoje wady i zalety oraz sprawdza się w innych warunkach. Na co zwracać uwagę przed zakupem jednego z nich?
Wymagany punkt rosy w osuszaczach sprężonego powietrza
Najważniejszym parametrem, który często decyduje o wyborze konkretnego typu osuszacza sprężonego powietrza, jest wymagany w danych warunkach sytuacji punkt rosy. Pod tym pojęciem kryje się temperatura, poniżej której skrapla się para wodna.
W osuszaczach ziębniczych punkt rosy wynosi najczęściej około 3°C. W osuszaczach adsorpcyjnych (w zależności od parametrów urządzenia) punkt rosy osiąga się w temperaturze od -20°C do -70°C. Nieco inaczej sytuacja wygląda w osuszaczach membranowych, które działają na nieco innej zasadzie. W nich punkt rosy osiąga się po obniżeniu temperatury o około 20°C względem wartości początkowej i w zależności od wydajności oraz przepływu powietrza w urządzeniu.
Pozostałe kryteria – układ i umiejscowienie sieci, koszt zakupu i eksploatacji
Ważne jest też umiejscowienie rurociągu. Jeśli jest zamontowany w nieocieplonym budynku lub na zewnątrz, koniecznie należy zdecydować się na adsorpcyjny osuszacz sprężonego powietrza. Jako jedyny jest w stanie zniwelować ryzyko zamarzania wody w rurach. Jednak należy pamiętać, że na rynku dostępnych jest wiele modeli osuszaczy adsorpcyjnych. Każdy z nich osiąga punkt rosy w innej temperaturze, różnią je też koszty eksploatacji i cena zakupu.
Warto też wziąć pod uwagę układ sieci sprężonego powietrza. Na przykład membranowy osuszacz sprężonego powietrza znakomicie nadaje się do zamontowania na odgałęzieniach instalacji i bezpośrednio przed odbiornikami. Takiemu zastosowaniu sprzyja jego charakterystyka – do prawidłowego działania nie potrzebuje energii spoza układu, ale sprawdza się tylko w instalacjach o niewielkim przepływie, sięgającym maksymalnie kilkudziesięciu m3/h. Wtedy stosuje się go jako pomocniczy osuszacz sprężonego powietrza, który współpracuje z głównym, np. ziębniczym.
Jaki osuszacz sprężonego powietrza wybrać? Jak określić, który warto kupić?
Najważniejszym kryterium jest wymagana w instalacji jakość powietrza określona w normie ISO 8573-1. Dopiero po uwzględnieniu tego czynnika należy przeanalizować układ sieci oraz koszty eksploatacji i zakupu osuszacza sprężonego powietrza. Trzeba o tym pamiętać, ponieważ tańsze urządzenie może okazać się droższe w eksploatacji lub nie spełniać określonych norm jakości powietrza.
Z tego względu wybór odpowiedniego osuszacza powietrza może być trudny. Dlatego warto skorzystać z pomocy profesjonalisty. Możesz to zrobić na stronie https://www.sprezarki-techem.com.pl/. Zakup właściwego osuszacza to nie tylko gwarancja osiągnięcia odpowiednich parametrów sprężonego powietrza, lecz także optymalizacja kosztów eksploatacji.