Pompy hydroforowe – co warto o nich wiedzieć?

lip 11, 2023
Pompy hydroforowe

Pompy hydroforowe są jedynymi z najczęściej wybieranych grup urządzeń. Urządzenia te wykorzystuje się do tłoczenia wody oraz usprawniania działań systemów dystrybucji. Na taką pompę inaczej mówi się pompa  ssąca. Z poniższego artykułu można dowiedzieć się więcej. 

Pompa hydroforowa – co warto wiedzieć? 

Zestaw hydroforowy montuje się na powierzchni, a nie w samej studni, tak jak to wygląda w przypadku pomp głębinowych. Pompy hydroforowej używa się w momencie, gdy nie ma możliwości wybrania innego rozwiązania. Motywacją do wybrania pomp hydroforowych może być również chęć zaoszczędzenia sporej ilości pieniędzy w niedługim czasie po przyłączeniu nieruchomości do sieci wodociągowej. 

Pompa samozasysająca często wykorzystywana jest do czerpania wody z własnego ujęcia w trakcie budowy domu. Pompy samozasysające świetnie sprawdzają się w systemach nawadniania ogrodów, gdy mamy możliwość tłoczenia wody z relatywnie płytkiej studni. Urządzenia do pompowania czystej wody mogą występować oddzielnie bądź jako zestawy hydroforowe. W przypadku zestawów są one zintegrowane ze zbiornikiem przeponowym o małej pojemności. Takie rozwiązania dawniej były wykorzystywane do zasilania budynków mieszkalnych w wodę, ale w dzisiejszych czasach odchodzi się od takich rozwiązań.

Pompy ssące – jakie mają zalety? 

Jedną z większych zalet, jakie ma zbiornik ciśnieniowy jest niska cena. Słabsze pompy można zakupić już za kwotę 200 złotych, co stanowi sporą różnicę w porównaniu do pomp głębinowych. Pozostałe zalety, jakie daje pompa to łatwość instalacji oraz prosty dostęp. Pompa znajduje się na powierzchni, więc można ją w prosty sposób usunąć. W każdym momencie może dojść do odłączenia w instalacjach wodociągowych. Jednak warto też wspomnieć o tym, że istnieją również wady takich pomp. Wadami jest ich funkcjonalność, hałaśliwa praca oraz straty na długim odcinku ssania.

Pompa hydroforowa – przeznaczenie

Pompy do wody wykorzystywane są w wielu miejscach. Najczęściej można spotkać je w przydomowych ogrodach, instalacjach myjących czy innych instalacjach. Pompy do poboru wody są wykorzystywane do pompowania świeżej wody z własnych studni i zbiorników. Jednostopniowe pompy oraz wielostopniowe pompy są w stanie zassać wodę, która powinna mieścić się w przedziale 6-9 metrów.