Ciągły dostęp do ciepłej wody to standard w bloku. W domu jednorodzinnym już niekoniecznie. Dokładnie to samo można powiedzieć o domku letniskowym. Czy podgrzewacz wody to rzeczywiście dobre rozwiązanie tego problemu? W niniejszym artykule spróbujemy odpowiedzieć na to pytanie. Przedstawimy też zasady działania takich urządzeń. Zapraszamy do lektury!
Pojemnościowe podgrzewacze wody
Jeśli wejdziemy na stronę dobrego sklepu internetowego (https://www.lazienkaplus.pl/pl/podgrzewacze-wody,9,217,c/), zobaczymy, że podgrzewacz wody do użytku domowego występuje w kilku wariantach. Jednym z nich jest system pojemnościowy. To bodaj najpopularniejsze rozwiązanie. W jego skład wchodzi zbiornik, układ grzewczy oraz panel kontrolny. Wbudowany komputer zaś pozwala na wykorzystanie programów oraz zdalne sterowanie. Zgadza się, sprzęt do podgrzewania wody może być sterowany zdalnie za pomocą aplikacji na telefon. Wygodne, prawda?
Wygodne, ale i niezwykle funkcjonalne. Dzięki inteligentnemu oprogramowaniu proces podgrzewania wody użytkowej może trwać całą dobę. Gdy tylko temperatura spadnie poniżej ustalonego poziomu, komputer to wychwyci i zacznie pracę układu grzewczego. Osiągnięcie dobrego poziomu powoduje automatyczne wyłączenie grzałek. W ten sposób ciepła woda jest dostępna dla użytkowników niemal w każdej chwili. Płyn w zbiorniku tymczasem jest uzupełniany na bieżąco poprzez stałe podłączenie systemu do instalacji. Parametry podgrzewania można regulować według własnych preferencji, aczkolwiek funkcja ECO EVO pozwala maszynie “obserwować” korzystanie z wody w domu i na tej podstawie wyciągnąć wnioski. One z kolei pozwalają automatowi samodzielnie dostosować się do naszych przyzwyczajeń i grzać wodę wtedy, kiedy korzystamy z niej najczęściej.
Sam zbiornik może mieć oczywiście różną pojemność. Na potrzeby rodziny przyda się większy, do domku letniskowego zaś może wystarczyć mały zestaw o pojemności 50 l. Co interesujące, nowoczesne systemy są tak zaprojektowane, aby ułatwić montaż przy jednoczesnej oszczędności przestrzeni. Oznacza to, że kupiony dziś podgrzewacz do wody może zmieścić się w niewielkiej wnęce, a w niektórych przypadkach istnieje możliwość instalacji w poziomie.
Jak działają przepływowe ogrzewacze wody?
Wystarczy odkręcić kurek. Elektryczny przepływowy podgrzewacz wody ma niewielki zbiorniczek, który jest podgrzewany w trybie natychmiastowym, gdy przepływa przez niego płyn. W rezultacie urządzenie grzeje na bieżąco dokładnie tyle wody, ile się w danej chwili zużywa. Jest do tego bardzo kompaktowe i można je w łatwy sposób zainstalować bezpośrednio przy kabinie prysznicowej na przykład. Nowoczesny sprzęt tego typu może jednak obsłużyć kilka punktów poboru wody w domu, więc lokalizacja może zależeć od rozmieszczenia rur. W każdym razie podgrzewacze przepływowe nie wymagają dużo miejsca i choćby z tego względu nadają się znakomicie do małego domu lub obiektu pod wynajem dla turystów. Wysokiej klasy podgrzewacze przepływowe w dobrych cenach są dostępne tutaj: https://www.lazienkaplus.pl/pl/podgrzewacze-wody,9,217,c/.
Elektryczny podgrzewacz wody czy gazowy?
Z powyższego jasno wynika, że inwestycja w podgrzewacz do wody dla domu to naprawdę dobry pomysł. Choć gazowe systemy są nadal w obiegu, coraz więcej osób decyduje się na urządzenia oparte o energię elektryczną. Powód jest prosty: fotowoltaika. Ceny i dostępność gazu nie są pewne, moc darmowych promieni słonecznych już tak. Tzw. solary na dachu mogą całkowicie pokryć koszty związane z podgrzaniem wody. Do tego nie występuje tu spalanie paliwa, nie ma emisji toksyn. Elektryczne urządzenie jest więc bezpiecznym, przyjaznym dla środowiska i bardzo ekonomicznym rozwiązaniem.