Można zauważyć, że kotły kondensacyjne są naprawdę bardzo popularne, dlatego też obecnie w wielu polskich domach znajduje się właśnie kocioł kondensacyjny. To właśnie urządzenie sprawia, że jesteśmy w stanie znacznie ograniczyć koszty, które związane są z ogrzewaniem, a ponadto kocioł kondensacyjny jest bardzo wytrzymałe. Obecnie na rynku znajdziemy kilka rodzajów tych urządzeń, a można je podzielić stosownie do sposobu montażu, czy do rodzaju wykorzystywanego paliwa. Warto zatem dowiedzieć się czegoś więcej na temat kotłów kondensacyjnych.
Jak działa kocioł kondensacyjny?
W spalinach konta kondensacyjnego znajduje się para wodna. Na skutek skraplania, a więc kondensacji dochodzi do uwalniania ciepła, które może zostać wykorzystane do ogrzewania domu. Kiedy następuje zmiana stanu skupienia substancji, to wówczas następuje wymiana energii między nią a otoczenie. Wówczas jest to zjawisko pożądane, ponieważ wówczas dochodzi do wytwarzania znacznej ilości ciepła. Trzeba jednakże wiedzieć o tym, że zarówno komin, jak również kocioł muszą być do tego odpowiednio dostosowane, żeby nie uszkodzone zostało urządzenie, jak i system kominowy. Kotły grzewcze, które wykorzystują zjawisko kondensacji zużywają mniej paliwa, dzięki czemu są one tańsze w użyciu. Jeżeli weźmiemy pod uwagę to, że ceny paliw bardzo szybko rosną, to zdecydowanie warto zainwestować w kocioł kondensacyjny i płacić niższe rachunki.
Wszystkie kotły kondensacyjne jakie dostępne są na rynku, to kotły które mają zamkniętą komorę spalania. Oznacza to, że powietrze, które jest niezbędne do spalania, pobierane jest nie z pomieszczenia, gdzie znajduje się kocioł, a z zewnątrz. Do tego procesu trzeba zamontować przewód.
Kocioł kondensacyjny a tradycyjny – czym się różnią?
Kocioł kondensacyjny działa w bardzo zbliżony sposób co kocioł standardowy. Jeżeli chodzi o różnicę, to sprowadza się ona do tego, że kocioł kondensacyjny stosuje ciepło ze spalanych gazów, a później poddaje je recyklingowi. To wszystko sprawia, że kotły kondensacyjne są naprawdę bardzo energooszczędne. Tego niestety nie gwarantują nam kotły standardowe.
Ile kosztuje kocioł kondensacyjny?
Jeżeli chodzi o koszt kotła kondensacyjnego, to wszystko to zależy od wielu elementów. Na cenę wpływa zarówno rodzaj danego kotła, jak również jego rozmiar, czy też producent. Generalnie rzecz biorąc za kocioł kondensacyjny zapłacimy w granicach 6- 10 tysięcy złotych. Jednakże taki zakup, to inwestycja, ponieważ dzięki niskim rachunkom za ogrzewanie, to wydatek nam się zwróci.