Jak doskonale wiadomo – każda powierzchnia narażona jest na niekorzystne działanie czynników atmosferycznych, takich jak porywisty wiatr, saharyjskie słońce, czy też ulewne opady deszczu.
Mogą one w sposób zauważalny pogorszyć kondycję fasady danej budowli, sprawiając, że straci ona swoje walory estetyczne oraz użytkowe, czego z pewnością wolelibyśmy uniknąć. Problem jest jeszcze poważniejszy jeżeli chodzi o wiekowe budowle, których uszkodzenia mogą okazać się niepowetowaną stratą z punktu widzenia historycznego oraz kulturowego. Dlatego też do ich renowacji stosowane są specjalistyczne tynki, które przed dopuszczeniem do sprzedaży przejść muszą szereg rygorystycznych testów gwarantujących, iż spełniają one ściśle określone wymagania.
Tynk, którym pokryta ma zostać fasada starego budynku mieszkalnego, komercyjnego, czy też użyteczności publicznej powinien przede wszystkim gwarantować znaczną odporność na działanie wilgoci, bowiem to ona ma najbardziej destrukcyjny wpływ na ściany oraz elementy dekoracyjne obiektu. Konieczne jest stworzenie odpowiednio działającej powłoki wodochronnej, bowiem nadmierna wilgoć to nie tylko większe ryzyko wykształcenia się grzyba i pleśni czy też rozsadzania szczelin w okresie zimowym, kiedy woda ta zamarza, ale także – nasycenia fasady tak zwanymi solami budowlanymi, które mogą być szkodliwe tak dla samej budowli jak i dla jej użytkowników. Najczęściej identyfikowanymi przez ekspertów solami są siarczany, azotany i chlorki – to właśnie one pojawiają się na ścianach, na których brakuje prawidłowej powłoki hydroizolacyjnej. Odpowiednio dobrany tynk do renowacji może pomóc zminimalizować skalę tego zjawiska, a w połączeniu z dodatkowymi elementami wykończeniowymi – ograniczyć je niemalże do zera.
Przeznaczony do renowacji tynk powinien także nakładać się relatywnie łatwo, zarówno w standardowy sposób ręczny jak i przy wykorzystaniu specjalistycznych urządzeń, które to stosowane są w sytuacji, gdy powierzchnia, jaką należy pokryć nadmienioną substancją jest relatywnie duża. Warto także zadbać, aby cechował się on dłuższym niż ma to miejsce w przypadku wyrobów standardowych czasem schnięcia, jako że da to profesjonalistom zajmującym się renowacją budynku więcej czasu na zidentyfikowanie oraz usunięcie wszelakich niedoskonałości, krzywizn, czy deformacji, co z kolei pozytywnie przełoży się na wygląd budynku.
Warto również wiedzieć, że w przypadku starych budynków dojść może do przebarwień, łuszczenia się wielowiekowej niejednokrotnie powłoki malarskiej, czy też uszkadzania struktury muru – w wielu przypadkach okazać się może, że standardowy tynk nie będzie w stanie sobie z takim wyzwaniem poradzić. Konieczne okazać się może wtedy wykorzystanie wysokiej jakości tynku mineralnego, dedykowanego pracom renowacyjnym i rewitalizacyjnym. Co prawda, może on być nieco bardziej kosztowny od swoich typowych odpowiedników, jednakże jest to w pełni uzasadnione, jako że jest to produkt przeznaczony do zadań specjalnych i gwarantujący utrzymanie budowli w doskonałym stanie przez wiele kolejnych lat.