Nitowanie jest niezawodnym sposobem trwałego łączenia ze sobą materiałów, które oferuje wysoką odporność, stabilność i nie wymaga stosowania skomplikowanych urządzeń. Co ważne, materiały mogą mieć różną charakterystykę, jeżeli chodzi o grubość, elastyczność, fakturę i wytrzymałość. Użycie nitów samozrywalnych nie wiąże się z dostępem do powierzchni z obu stron, a cały proces przy użyciu odpowiedniej nitownicy może zostać zakończony błyskawicznie.
Jak działają nity?
Nity służą do łączenia dwóch lub więcej warstw materiału. Odbywa się to za sprawą dwóch elementów, które są w siebie wciskane – główki, w której znajduje się odpowiednia tuleja oraz rdzenia będącego częścią, która przesuwając się w tulejce, powoduje zablokowanie połączenia. Popularnym rozwiązaniem jest stosowanie nitów samozrywalnych. Są one przygotowywanie jako jeden element złączny, składający się z długiego rdzenia oraz tulejki. Całość jest przekładana przez przygotowany wcześniej otwór, a pociągnięcie za korpus rdzenia sprawia, że doprowadza on do odkształcenia części tulejki, blokującej wysunięcie się nitu z otworu, jednocześnie dociskając znajdujący się od drugiej strony kołnierz do powierzchni materiału. Ponieważ rdzeń jest celowo pocieniany, po przekroczeniu wytrzymałości metalu dochodzi do jego zerwania. Tworzy to solidne i trwałe połączenie, które nie potrzebuje już żadnych dodatkowych zabiegów. W zależności od sytuacji można korzystać z nitownic pneumatycznych lub ręcznych. Pierwsze z nich wymagają doprowadzenia sprężonego powietrza, drugie użycia sporej siły fizycznej.
Jak działają nitownice pneumatyczne i ręczne?
Nitownica pneumatyczna do zerwania nitu wykorzystuje energię zmagazynowaną w docierającym do niej sprężonym powietrzu. Po osadzeniu nitu w głowicy urządzenia oraz wsunięcia nitu zrywalnego w otwór, obsługujący musi nacisnąć znajdującą się przy rękojeści dźwignię. Powoduje to pochwycenie nitu szczękami znajdującymi się wewnątrz dyszy oraz uruchomienie przepływu powietrza, które naciska na tłok. W wyniku tego dochodzi do odciągnięcia szczęk aż do momentu zerwania nitu. Po puszczeniu dźwigni z głowicy można usunąć niepotrzebny już rdzeń. Zasada działania nitownicy ręcznej jest podobna, z tym że potrzebną siłę wytwarza się, naciskając na dźwignię z odpowiednią siłą. Nitownice ręczne sprawdzają się przy nitach o niewielkich średnicach.
Szeroki wybór nitownic ręcznych i pneumatycznych jest dostępny w ofercie firmy RG Narzędzia. Specjalizuje się ona w dostarczaniu narzędzi ręcznych i pneumatycznych oraz elektronarzędzi, a także maszyn oraz wyposażenia warsztatowego. Sprzedaje również urządzenia i akcesoria spawalnicze.