Akumulatory kwasowo-ołowiowe – zastosowanie

paź 28, 2021
akumulator

Specjalistyczne akumulatory kwasowo-ołowiowe są też znane jako akumulatory AGM. Jest to grupa akumulatorów, w których elektrolit został umieszczony w separatorze wykonanym z włókna szklanego. Takie rozwiązanie pozwoliło wyeliminować ryzyko zwarć powodowanych wyciekami elektrolitu. Akumulatory Absorbed Glass Mat to akumulatory w pełni dostosowane do pracy w warunkach przemysłowych, a dzięki wyeliminowaniu wycieku elektrolitu są w pełni bezobsługowe i uznawane za najbezpieczniejsze wśród akumulatorów przemysłowych.

Zastosowanie akumulatorów AGM

Akumulatory AGM znajdują bardzo szerokie zastosowanie w przemyśle, branży elektrycznej, energetycznej oraz w branży IT.

AGM są stosowane w branżach takich, jak:

  • telekomunikacyjna – wykorzystywane są głównie jako zasilanie urządzeń zarządzających centralami telefonicznymi, przekaźnikami. Akumulatory są powszechnie wykorzystywane do podtrzymywania działania kluczowych urządzeń transmisyjnych,
  • energetyczna – akumulatory kwasowo-ołowiowe wykorzystywane są w siłowniach prądu stałego,
  • przemysłowa – jako systemy zasilające elementy maszyn i linii produkcyjnych, a także jako systemy wspomagające źródła zasilania, tworzące bufor zasilający w urządzeniach krytycznych dla działania linii lub łańcucha produkcyjnego,
  • medyczna – akumulatory AGM doskonale sprawdzają się w zasilaczach UPS wykorzystywanych w urządzeniach medycznych, szczególnie w tych podtrzymujących życie,
  • IT – akumulatory kwasowo-ołowiowe wykorzystuje się w urządzeniach typu UPS,
  • budowlana – akumulatory AGM znajdują zastosowanie w urządzeniach inteligentnego budownictwa, jako źródła zasilające dla oznakowań dróg ewakuacyjnych.

Akumulatory kwasowo-ołowiowe wykorzystuje się także w branży motoryzacyjnej. Głównie zasilają one systemy sterowania silnikiem takie jak start-stop. Znajdują również zastosowanie w pojazdach, w których wykorzystuje się rekuperacyjny system hamowania.

Zalety akumulatorów AGM

Akumulatory kwasowo-ołowiowe mają swoje wady i zalety.

Największą zaletą jest bezpieczeństwo. Nawet jeśli akumulator się przewróci, a jego obudowa ulegnie uszkodzeniu, specjalne grodzie z włókna szklanego powodują, że elektrolit z akumulatora nie wypłynie. W ten sposób wyeliminowano możliwość powstania zwarcia i w efekcie uszkodzenia podzespołów elektronicznych czy nawet pożaru.

Bezpieczeństwo akumulatorów AGM jest związane z ich bezobsługową pracą. Nie wymagają specjalnej konserwacji czy uzupełniania elektrolitu. Akumulator tego typu można wygodnie zastosować wewnątrz samochodów albo urządzeń UPS.

Zdolność do pracy cyklicznej specjalnych modeli i wynikająca z tego zwiększona żywotność akumulatorów to jedna z istotnych zalet tych urządzeń. Z tego też powodu znalazły zastosowanie w motoryzacji.

Akumulatory kwasowo-ołowiowe zachowują stałą wartość napięcia nawet pomimo długotrwałego postoju i braku ich użytkowania. Możesz je z powodzeniem wykorzystać jako zasilacze awaryjne, które będą stały nieużywane przez długi czas. W pełni naładowane akumulatory kwasowo-ołowiowe zachowują stałą wartość napięcia nawet pomimo postoju i braku ich użytkowania przez okres 6-ciu miesięcy. Możesz je z powodzeniem wykorzystać jako zasilacze awaryjne, które będą stały nieużywane przez długi czas.

Akumulatory AGM w WAMTECHNIK

Jeżeli szukasz profesjonalnych i trwałych akumulatorów AGM, to na wamtechnik.pl znajdziesz akumulator dostosowany do Twoich potrzeb. Zapoznaj się z naszą ofertą i wybierz akumulator w pełni dostosowany do Twoich potrzeb.